cynkowanie

Cynkowanie ogniowe Kielce a cynkowanie galwaniczne

Konstrukcje stalowe są powszechnie używane w różnych dziedzinach przemysłu. Trudno wręcz wyobrazić sobie bez nich budownictwo, magazynowanie oraz przemysł motoryzacyjny. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pomimo wielu zalet stal ma jedną, dość nieprzyjemną wadę – łatwo pokrywa się korozją. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z czynnikami korozyjnymi jest pokrywanie powierzchni stalowych warstwą ocynku. Może się to odbywać na kilka sposobów. Najpopularniejsze to: cynkowanie ogniowe Kielce oraz cynkowanie galwaniczne. Które z rozwiązań jest skuteczniejsze? Jaka jest za cynkowanie ogniowe cena za kg? Czy rzeczywiście opłaca się wykorzystać cynkowanie do zabezpieczania stali?

Cynkowanie ogniowe Kielce – na czym polega proces cynkowania?

Proces cynkowania uznaje się za szczególnie korzystne rozwiązanie, dzięki któremu szybko i skutecznie zabezpiecza się powierzchnię stali przed szkodliwym działaniem korozji.

Po naniesieniu na element metalowy powłoki cynkowej na jej powierzchni zachodzą rozmaite procesy chemiczne. Prowadzą one do wytworzenia dodatkowej warstwy zabezpieczającej, składającej się między innymi z wodorotlenków cynku. Ich zadaniem jest zwiększenie ochrony przed korozją. Tak uzyskana powłoka ma zdolność do samoodtwarzania się. Nawet jeśli dojdzie zatem do pęknięcia, korozja pojawi się wyłącznie na powierzchni utlenionej warstwy. Nie wniknie natomiast do wnętrza i nie doprowadzi do uszkodzenia stali.

Cynkowanie ogniowe cena za kg a cynkowanie galwaniczne

Do cynkowania konstrukcji stalowych stosuje się powszechnie dwie metody: cynkowanie ogniowe Kielce oraz cynkowanie galwaniczne.

Pierwsza z nich polega na zanurzaniu elementów metalowych w kadziach z płynnym cynkiem. Zabieg można powtarzać wielokrotnie, aż do uzyskania satysfakcjonującej powłoki. Po kąpieli w cynku element pozostawia się do wyschnięcia i ostygnięcia.

W przypadku cynkowania galwanicznego, aby nanieść cynk na powierzchnię metalu, wykorzystuje się prąd, przeprowadzając proces elektrolizy.

Które z rozwiązań sprawdza się lepiej? Podstawowa różnica tkwi w grubości uzyskiwanej powłoki ocynku. Cynkowanie ogniowe Kielce pozwala uzyskać znacznie grubszą warstwę ochronną, do grubości nawet 110 mikronów. Cynkowanie galwaniczne daje niestety zdecydowanie cieńsze warstwy, dochodzące raptem do 5-6 mikronów. Można zatem stwierdzić, że powłoka uzyskana na skutek cynkowania ogniowego jest znacznie trwalsza.

Warto pamiętać o tym, że przy cynkowaniu galwanicznym nie zawsze udaje się dokładnie pokryć ocynkiem trudno dostępne zagłębienia lub szczególnie skomplikowane elementy. W takich miejscach stal nie jest wystarczająco chroniona i niejednokrotnie pojawiają się ogniska korozji.

Cieńsza warstwa ocynku galwanicznego sprawia, że jest to rozwiązanie stosowane niemal wyłącznie pod warstwę farby. Dzięki temu uzyskuje się trwałość rozwiązania oraz estetyczny wygląd elementów.

Również cynkowanie ogniowe można połączyć z malowaniem. Wiele zakładów stawia na praktyczny system Duplex, czyli połączenie cynkowania z malowaniem proszkowym. W efekcie uzyskuje się znacznie wyższą ochronę oraz wysoki standard wykończenia, który przydaje się na przykład przy urządzeniach AGD.

Cynkowanie ogniowe cena za kg – czy warto je wybrać?

Wiele osób zastanawia się jaka jest za cynkowanie ogniowe cena. Zależy ona oczywiście od zakładu, w którym zabezpiecza się konstrukcje stalowe, ale również od ilości warstw nakładanych na element lub jego wielkości.

Mimo wszystko zazwyczaj większość przedsiębiorców decyduje się właśnie na cynkowanie ogniowe Kielce, pozwalające na optymalne pokrycie całej konstrukcji stalowej, uzyskanie dokładnie takiej grubości powłoki ochronnej, jaka jest potrzebna. W ten sposób chroni się niemal każdy element metalowy na długie lata użytkowania we wnętrzach lub na zewnątrz.

Wiele osób przekonuje także możliwość zastosowania systemu Duplex, dzięki któremu produkty stalowe są nie tylko odpowiednio chronione, ale także naprawdę pięknie się prezentują, co ma kluczowe znaczenie przy rozmaitych przedmiotach użytkowych.