używane podręczniki

Co zrobić z używanymi podręcznikami?

Po każdym roku szkolnym w szafce każdego uczniów zalega kilka, a czasami nawet kilkanaście niepotrzebnych już podręczników szkolnych. Nie każdy ma młodsze rodzeństwo, któremu może je oddać. Mało tego, podstawy programowe zmieniają się i nie zawsze młodsza klasa w tej samej szkole używa tych samych książek co jej poprzednicy. Co więc zrobić z używanymi podręcznikami? Jak najłatwiej się ich pozbyć?  

Jak pozbyć się nieużywanych podręczników?

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się używanych podręczników. Oczywiście możesz oddać je na makulaturę. Warto pamiętać, że aby zarobić na tym sensowne pieniądze, potrzebujesz większej ilości książek. Nie jest to więc opłacalne finansowo, ale takie działanie zdecydowanie jest lepsze niż po prostu wyrzucenie podręczników do kosza na śmieci. To dobry sposób jedynie wtedy, kiedy podręczniki są nieaktualne lub w bardzo złym stanie.

Drugim sposobem jest wystawienie ich na sprzedaż na popularnych portalach ogłoszeniowych. W zależności od stanu fizycznego książki możesz oddać je za darmo lub po niedużej cenie. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie wymaga trochę pracy i czasu. Musisz zrobić dobre zdjęcie, umieścić ogłoszenie z opisem, a potem przygotować książki do wysyłki. Nie każdy ma na to czas lub ochotę. Dla takich osób najlepszym sposobem będzie sprzedaż w skupie podręczników lub antykwariacie.   

Gdzie najlepiej sprzedać podręczniki szkolne?

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest znalezienie antykwariatu lub firmy zajmującej się odkupywaniem podręczników. Część z nich oferuje swoje usługi online, dzięki czemu nie musisz nawet wychodzić z domu. Jednym z internetowych skupów podręczników jest portal Mobilne Podręczniki. Sprzedaż książek w ten sposób jest bardzo prosta i szybka. Wystarczy wypełnić formularz umożliwiający skup, a następnie poczekać na wycenę podręczników. Jeśli cena Ci odpowiada, wysyłasz książki przez InPost, kurierem lub do paczkomatu, a po ich zweryfikowaniu otrzymujesz przelew.

Jak przygotować podręczniki do sprzedaży?

Im bardziej zadbana książka, tym większa jest jej wartość. Warto wziąć to pod uwagę już na samym początku roku szkolnego i przez następne miesiące dbać o podręczniki jak najlepiej. Aby uniknąć zagiętych rogów i zabrudzeń na okładce, każdą książkę owiń folią do okładania książek. Staraj się także nie pisać i nie rysować na stronach, szczególnie długopisem. Jeśli jednak prowadziłeś jakieś zapiski na stronach, przed sprzedażą usuń je przy pomocy korektora lub gumki do mazania. Zagięte strony, czy rogi postaraj się wyprostować, kładąc na nie coś ciężkiego np. inną, grubą książkę. Nie zapomnij także przykleić obluzowanych stron do okładki, jeśli takie znalazły się w Twoim podręczniku. Dzięki tym prostym sposobom możesz podnieść wartość książki o kilka złotych.

Materiał partnera