kleszcz u psa

Co zrobić, jeżeli zauważysz kleszcza u psa?

Zauważenie kleszcza u psa jest niełatwe i wymaga odrobiny dobrej woli – konieczne będzie dokładne przeszukanie sierści psa w poszukiwaniu nieproszonych gości. Kleszcze to niebezpieczne pasożyty, więc najlepiej badać swojego psa przy codziennym szczotkowaniu. Wczesne wykrycie ukąszenia pozwala na szybką reakcję i uniemożliwienie pojawienia się tzw. chorób odkleszczowych.

Dlaczego warto sprawdzać sierść psa w poszukiwaniu kleszczy?

Niestety większość z posiadaczy czworonogów nieczęsto sprawdza ich sierść w poszukiwaniu kleszczy. Nawet, jeśli to robimy, czasem dostrzeżenie tego małego pajęczaka w gęstym futrze wydaje się niemożliwe. Może w tym pomóc dobra szczotka, którą i tak powinniśmy regularnie stosować, jeśli nasz pies ma gęstą sierść o długim włosiu. Poszukiwanie kleszczy, mimo że może być uciążliwe, jest konieczne. Niebezpieczne choroby odkleszczowe mogą mocno zaszkodzić naszemu psu, ale jeśli wykryjemy ukąszenie odpowiednio wcześniej, uda się je zneutralizować. Oczywiście nie zawsze dochodzi do zarażenia – lepiej jednak dmuchać na zimne i szukać kleszczy jak najczęściej. Ma to szczególne znaczenie szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę naturalne miejsca występowania kleszczy. Mogą one czekać na ofiarę nawet kilka miesięcy, zaszywając się w trawach i krzewach. Kleszcze mogą być w zasadzie wszędzie tam, gdzie są rośliny – przy drogach, w lasach, w parkach.

Co zrobić z kleszczem w sierści psa?

Gdy dostrzeżemy nieproszonego gościa w sierści naszego psa, nie możemy panikować. Niewskazane są również samodzielne próby wydobycia pasożyta, które bez wprawy może bardzo źle się skończyć. Wszystko dlatego, że kleszcze należy usuwać niezwykle ostrożnie, z zastosowaniem odpowiedniej techniki i narzędzi. Najlepiej nie ryzykować i jak najszybciej udać się do profesjonalnego weterynarza z przychodni o dużym doświadczeniu, takiej jak przychodnia As. Mamy wówczas pewność, że nie tylko kleszcz zostanie poprawnie usunięty, ale także, że pies zostanie zbadany pod kątem rozwijających się chorób odkleszczowych. Jeśli zostaną one wykryte, weterynarz szybko zaleci odpowiednie postępowanie, które nie pozwoli na ich rozwój. Widać więc, że niezależnie od tego, czy uda nam się samodzielnie pozbyć kleszcza czy też nie, badanie weterynaryjne tak czy inaczej będzie wymagane.

Sposoby na kleszcze – profilaktyka

Ataku kleszcza na naszego psa możemy uniknąć stosując odpowiednie krople aplikowane na skórę lub tabletki – oczywiście zalecone przez lekarza weterynarii. Inną opcją jest zakup obroży przeciwkleszczowej. Musimy jednak dopilnować, by wymieniać ją co kilka miesięcy. Dokładny czas, po której przestaje działać ochrona przeciwkleszczowa podany jest przez producenta danego modelu obroży. Warto dobrać takie, których działanie nie ulega zmianie pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych czy niskiej temperatury.

Materiał partnera