Kruszywa naturalne

Co zaliczamy do kruszyw naturalnych?

Wraz z rozwojem przemysłu zwiększa się zapotrzebowanie na kruszywa, które są podstawowym materiałem używanym w budownictwie i wielu innych branżach. Dzieli się je na kruszywa naturalne oraz sztuczne. Właściwości tych pierwszych poznane zostały już kilka wieków temu, dzięki temu powstało wiele wspaniałych rzeczy. Czym się charakteryzują kruszywa naturalne i do czego są wykorzystywane?

Pochodzenie kruszyw naturalnych

Spośród wszystkich rodzajów kruszyw najczęściej wykorzystywane są te pochodzenia naturalnego. Szacuje się, że stanowią one ok. 91% używanych materiałów. Tak jak sugeruje nazwa, ich złoża naturalnie występują na ziemi. Kruszywa te mają pochodzenie organiczne lub mineralne. Wydobywa się je z kopalni, gdzie mechanicznie kruszy się skały, aby uzyskać sypki materiał. Pozyskany w ten sposób produkt nazywa się kruszywem łamanym. Charakteryzuje się ono różną wielkością, ma ostre brzegi, dzięki czemu dobrze się klinuje. Innym sposobem jest wyławianie kruszywa z dna akwenów, przeważnie mórz i rzek. W ten sposób pozyskuje się popularne kruszywo żwirowe. Powstało ono na skutek oderwania się od litej skały, a przez to, że jest niesione przez wodę, ziarna żwiru mają gładkie, zaokrąglone brzegi.

Skały, z których pozyskiwane jest kruszywo naturalne to między innymi: bazalt, granit, marmur, piaskowiec, diabaz, kwarcyt, wapień, dolomit i marmur. Każda ze skał ma swoje unikalne właściwości, dlatego kruszywo ma tak uniwersalne i szerokie zastosowanie. W zależności od tego, z jakiej skały powstało, nadaje się do czegoś innego.

Sposób wykorzystywania kruszyw naturalnych

– W naszej ofercie znajdują się różne rodzaje kruszyw naturalnych. Wśród nich są piaski, żwiry, tłuczeń, pospółka i kamień. Mają szerokie zastosowanie w budownictwie jako składnik betonu, zapraw murarskich, mas bitumicznych, ale również podczas robót ziemnych, niwelacji terenu czy tworzeniu nasypów. Realizujemy różnej wielkości zlecenia, a produkt może być dostarczony luzem lub zapakowany w małe worki i Big Bagi – wyjaśnia pracownik firmy Complex Car, która zajmuje się sprzedażą oraz transportem kruszyw naturalnych.

Wspomniane rodzaje kruszyw mają wiele innych zastosowań. Tłuczeń odgrywa dużą rolę podczas budowy dróg i torów kolejowych, kamień chętnie wykorzystywany jest do wykańczania domów i ich ozdoby, pospółka doskonale sprawdza się w instalacjach filtrujących. Żadna budowa nie może odbyć się bez udziału kruszywa.

Materiał partnera