Układ przeniesienia napędu

Co zaliczamy do elementów przeniesienia napędów?

Nowoczesne technologie przemysłowe wykorzystują różnego typu maszyny i urządzenia. Te z kolei zbudowane są ze skomplikowanych podzespołów, wśród których do najważniejszych zaliczyć należy napędy przemysłowe. Mają one ogromny udział w pracy różnorodnych aplikacji przemysłowych. Przemysłowe układy przeniesienia napędu to skomplikowane mechanizmy, składające się z wielu podzespołów. Przeczytaj artykuł i poznaj ich elementy.

Czym są napędy przemysłowe?

Najczęściej stosowane napędy przemysłowe opierają się na pracy silników elektrycznych. Są to z reguły różnego typu silniki jednofazowe lub trójfazowe sterowane za pomocą falowników. Ruch obrotowy silnika musi zostać przeniesiony na maszynę wykonującą pracę. Do tego służy układ przeniesienia napędu. Składać się on może z kilku lub nawet kilkunastu elementów. Praca układu polega na przeniesieniu z silnika energii mechanicznej na elementy napędowe urządzenia. Możliwa jest przy tym redukcja obrotów pierwotnych, a także uzyskanie ruchu liniowego.

Elementy przemysłowych układów przeniesienia napędu

„Do podstawowych elementów przeniesienia napędu – wyjaśnia specjalista z firmy Pawo-Alu System, która specjalizuje się w sprzedaży napędów do maszyn przemysłowych – zaliczyć należy pasy i koła zębate, pasy i koła klinowe jak również łańcuchy i koła zębate. Zastosowanie tych elementów zależy od konstrukcji instalacji przemysłowej i rodzaju napędu. Koła i wały pasowe stosowane są do zasilania systemów przesyłowych i stanowią niezastąpione i wyjątkowo doceniane elementy systemów transmisyjnych. Kolejnym elementem układu przeniesienia napędu są przekładnie. Występują one w różnych wariantach, w tym pasowe, łańcuchowe oraz kątowe. Do tej grupy części należą również koła zębate modułowe i listwy zębate, koła stożkowe oraz wałki wielowypustowe. Wszystkie te elementy znajdują szerokie zastosowanie w budowie układów przeniesienia napędu”.

W celu usprawnienia układu stosuje się wiele innych podzespołów, które pozwalają na bardziej efektywną i precyzyjną pracę maszyn i urządzeń. Do tego typu podzespołów należą niewątpliwie sprzęgła. Ich zadaniem jest zabezpieczenie układu przed przeciążeniem i uszkodzeniem. Biorąc pod uwagę dużą ilość rodzajów sprzęgieł, należy dostrzec ich szerokie zastosowanie w budowie różnych instalacji przemysłowych. Najważniejszy podział to ten na sprzęgła jednokierunkowe i dwukierunkowe. Sprzęgło jednokierunkowe, zwane potocznie wolnym kołem, służy do przeniesienia momentu obrotowego w jedną stronę i umożliwienia swobodnego powrotu w stronę przeciwną.

Występują także sprzęgła kłowe, sprzęgła zębate i wiele innych typów sprzęgieł, które wykorzystywane są w specjalistycznych układach przeniesienia napędu. Równie ważnym uzupełnieniem tych układów są napinacze pasów i łańcuchów, zapewniające pracę bez niepożądanych luzów, a także tuleje mocujące poszczególne elementy oraz płytki mocujące.

Dystrybutorzy części i podzespołów napędów przemysłowych oferuję produkty najlepszych europejskich i światowych marek. Warto zapoznać się z ich ofertą i korzystać jedynie z wysokiej jakości, sprawdzonych części zamiennych. Każdy przedsiębiorca doskonale wie, jakie straty mogą przynieść firmie nieprzewidziane awarie maszyn lub linii produkcyjnych.

Materiał partnera