taśmy przenośnikowe

Co wpływa na sprawność działania taśm przenośnikowych?

Przedsiębiorcom, a szczególnie właścicielom zakładów przemysłowych, spożywczych i produkcyjnych zależy głównie na tym, aby wszystkie procesy i etapy produkcji wykonywane były w sposób szybki i sprawny. Efektywne transportowanie produktów oraz artykułów w obrębie hali ma ogromne znaczenie, dlatego należy zadbać o wyposażenie zakładów w wysokiej jakości taśmy przenośnikowe. To one pozwalają usprawnić pracę i są nieocenioną pomocą dla pracowników.

Czym są taśmy przenośnikowe?

Taśmy przenośnikowe stanowią element składowy systemu transportu wewnętrznego. Zdecydowanie ułatwiają pracę oraz stwarzają pracownikom bardziej komfortowe warunki. Znajdują one zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Dostępne na rynku taśmy różnią się między sobą materiałem podstawowym, jak i profilami powierzchni. Możemy podzielić je na taśmy tkaninowo – gumowe, z prowadnicami, z antypoślizgową tkaniną, wyposażone w otwory do filtrowania i oczyszczania, profilowane z progami, z falbanami bocznymi oraz te do zadań specjalnych, elewatorowe, rurowe i ślizgowe. I tak do materiałów o kulistym kształcie polecane są taśmy profilowane ograniczające zakres przesuwania się materiału, do selekcjonowania rekomendowane są taśmy przenośnikowe profilowane z progami, a w miejscach narażonych na zanieczyszczenia piaskiem i żwirem najlepiej sprawdzą się taśmy z funkcją oczyszczania. Jeśli zależy nam na wysokiej płynności pracy, warto zwrócić uwagę na modele z prowadnicami.

Taśmy przenośnikowe powinny być niezawodne i służyć możliwie jak najdłużej. Są to urządzenia, które pozostają w ciągłym ruchu. Co więcej, narażone są na duże obciążenia oraz kontakt z różnymi materiałami, dlatego mechanizmy takich przenośników i ich elementy nośne czasami ulegają usterkom. Takie awarie wymagają szybkiej naprawy lub wymiany uszkodzonego elementu.

Taśmy przenośnikowe – co wpływa na ich sprawność?

Prawidłowa praca taśmy przenośnikowej zależy od podzespołów, z którymi współpracuje i które mają bezpośredni wpływ na eksploatację oraz sprawność jej działania. Czynników, które mogą mieć wpływ na pracę taśmy, jest wiele. W grę wchodzić może błędnie dobrana taśma do występujących warunków pracy oraz rodzaju transportowanego materiału. Na jej sprawność może mieć wpływ ustawienie przenośnika, czy też awarie podzespołów, tj. koła pasowe, rolki czy prowadnica. Duże znaczenie ma to, w jakim zakresie taśma zabezpieczona jest przed wpływem szkodliwych warunków i zanieczyszczeń.

Jak zauważa specjalista z firmy Mettech, która zajmuje się projektowaniem, montażem oraz łączeniem i serwisem przenośników taśmowych: Aby zminimalizować straty, do których może dojść w efekcie uszkodzenia taśmy przenośnikowej, zaleca się regularnie poddawać ją cyklicznym przeglądom, podczas których jesteśmy w stanie wychwycić nieprawidłowości pracy taśmy i wykonać niezbędne działania gwarantujące jej dłuższą żywotność i sprawność.

Pamiętajmy, że właściwa eksploatacja i systematyczna kontrola stanu technicznego taśmy to dobry sposób na zredukowanie strat materialnych oraz ograniczenie ryzyka przestojów. Przeprowadzana regularnie kontrola pomoże w porę zapobiegać stanom awaryjnym, a w razie wykrycia nieprawidłowości pozwoli podjąć natychmiastowe działania. Dobrze jest wiedzieć, że najlepiej działać wcześniej niż później. W tym celu warto znaleźć firmę, która oferuje nie tylko wsparcie gwarancyjne, ale i pogwarancyjne. Dzięki serwisowi będziemy mogli utrzymać taśmy przenośnikowe w optymalnym stanie, wykonywać drobne naprawy, czy przeprowadzać większe remonty.

Materiał partnera