Oswietlenie wewnetrzne pojazdow szynowych

Co warto wiedzieć o oświetleniu pojazdów szynowych?

Zasady oświetlenia pojazdów szynowych regulowane są przepisami prawa. Określa je norma PN 13272:2012 – Oświetlenie elektryczne pojazdów szynowych w systemach transportu publicznego. Warto przeczytać artykuł i zapoznać się z jej podstawowymi założeniami. Dzięki temu dowiesz się, jakie są obowiązkowe elementy oświetlenia pojazdów szynowych.

Czym są pojazdy szynowe?

Wszystkie pojazdy poruszające się po szynach, mające własny napęd lub ciągnione uważane są za pojazdy szynowe. Są to lokomotywy, wagony lub drezyny, stosowane w transporcie kolejowym oraz pojazdy używane w komunikacji miejskiej, a więc tramwaje i metro. Ich wspólną cechą jest poruszanie się po szynach na własnych kołach. Tak jak inne pojazdy wymagają specjalnego oświetlenia zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Precyzyjne informacje na ten temat znajdziesz na stronie firmy zajmującej się modernizacją pojazdów szynowych Alins z Łabiszyna.

Oświetlenie zewnętrzne pojazdów szynowych

Oświetlenie zewnętrzne musi zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Dobra widoczność, zwłaszcza w złych warunkach atmosferycznych ma zasadnicze znaczenie dla pracy maszynisty i motorniczego pojazdu. Jako reflektory do pojazdów szynowych główne stosuje się reflektory modułowe, zbudowane ze szkła hartowanego i odpornej na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne obudowy. Coraz częściej znajdują zastosowanie światła wielofunkcyjne wykorzystujące technologię diod LED. W tramwajach wymagane są światła:

  • drogowe,
  • mijania,
  • pozycyjne przednie i tylne,
  • przeciwmgłowe,
  • hamowania,
  • kierunkowskazów,
  • odblaskowe boczne.

W przypadku wagonów doczepianych światła drogowe i mijania nie są konieczne.

Oświetlenie wewnętrzne w pociągach i w szynowych środkach komunikacji miejskiej

Jakość oświetlenia wnętrz pojazdów szynowych ma duży wpływ na komfort pasażerów. Właściwe natężenie oświetlenie, jego temperatura barwowa, odpowiednie rozproszenie i brak odblasków pozytywnie wpływają na samopoczucie podróżnych. Ważne jest także zróżnicowanie natężenia oświetlenie w zależności od stref. Inne będzie w korytarzu wagonu pasażerskiego, a inne na miejscu siedzącym. W pojazdach szynowych stosuje się świetlówki i halogeny, ale coraz częściej używa się nowoczesnego i energooszczędnego oświetlenia LED. Spotyka się oprawy wbudowane w sufit w formie linii świetlnych z kloszem lub rastrem albo pojedyncze oprawy oświetleniowe, łagodzące światło poprzez specjalne dyfuzory. Od wszystkich elementów oświetlenia oczekuje się wysokich standardów bezpieczeństwa pożarowego oraz najwyższego stopnia ochrony IP.

Materiał partnera