Transport węgla

Co warto wiedzieć na temat transportu węgla?

Węgiel to wciąż jeden z najczęściej wykorzystywanych surowców do ogrzewania domów. Korzystają z niego osoby prywatne, jak i firmy. Jego przewóz nie powinien sprawiać większego problemu, zwłaszcza jeśli zajmuje się nim przedsiębiorstwo, od którego został zakupiony. Jednak żeby węgiel dojechał do odbiorcy w dobrym stanie, trzeba pamiętać o kilku rzeczach, w tym o przystosowanym pojeździe. Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę.

Jakiego sprzętu używa się do transportu węgla?

Zależnie od tego, z jakiego miejsca transportuje się węgiel, używa się różnych środków transportu. Obecnie wykorzystuje się transport:

  • morski – szczególnie do przewożenia ładunków między znacznie oddalonymi od siebie krajami;
  • kolejowy – służący głównie do przewozu węgla na potrzeby przemysłowe;
  • samochodowy – głównie do przewozu węgla na użytek prywatny.

Transport węgla Lublin można zorganizować w wygodny dla siebie sposób. Problemem może być natomiast jego rozładunek, szczególnie na posesji prywatnej. Dlatego co do zasady nie przewozi się go w samochodach osobowych, także ze względu na ich udźwig oraz brud, który może zostać po węglu.

Do transportu węgla, jego załadunku i rozładunku używa się różnego sprzętu. Obecnie rzadko robi się to ręcznie, zazwyczaj używa się specjalistycznych maszyn ułatwiających cały proces. Najczęściej spotykane to:

  • wagony kolejowe typu E, które mogą mieć otwierane boki,
  • dźwigi, szczególnie do wyładowywania dużej ilość węgla,
  • ładowarki i przenośniki.

Samochody ciężarowe, w których dostarcza się węgiel do poszczególnych dostawców, są przeważnie wyposażone w system samowyładowczy. Przewoźnik powinien cały czas monitorować temperaturę węgla oraz sposób jego rozłożenia. Jeśli surowiec będzie przewożony w niewłaściwych warunkach, może nabrać wilgoci i stracić swoje właściwości.

Czy węgiel można transportować samodzielnie?

Osoby prywatne, które opalają węglem w piecu, mogą wozić go na własną rękę. Trzeba przy tym pamiętać o kilku ważnych zasadach. Profesjonalne firmy zajmujące się przewozem, takie jak Adviser Solutions Polska Sp. z o.o. dysponują sprzętem ułatwiającym załadunek i rozładunek. Węgla nie powinno przewozić się w aucie osobowym oraz w nieprzystosowanym samochodzie ciężarowym. Pojazd musi charakteryzować się dużym udźwigiem, musi być także suchy i nie może być rozgrzany. Jeśli nie dysponuje się samochodem spełniającym te kryteria, transport lepiej zostawić fachowcom. Węgiel może wydawać się trwały i odporny na zniszczenia, można jednak uszkodzić go w źle przygotowanym transporcie.

Materiał partnera