kompresor tłokowy

Co trzeba wiedzieć, aby kupić odpowiedni kompresor powietrza do warsztatu?

Kompresor powietrza to podstawowy element wyposażenia firm działających z układami na sprężone powietrze. Jest to urządzenie, w którym następuje sprężanie czynnika roboczego, czyli w wyniku zmniejszania objętości podnoszone jest jego ciśnienie. Kompresory wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu. Stosowane są jako stacja zasilania powietrzem na potrzeby np. stomatologii, czy do pompowania kół pojazdów w warsztatach samochodowych.

Każdy warsztat ma różne zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Przy doborze sprężarki warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy sprężarka będzie przeznaczona do pracy ciągłej, czy dorywczej. Praca ciągła oznacza, że w punktach poboru maszyna potrzebuje mieć zapewniony ciągły strumień powietrza o określonych parametrach. Jednak w większości zakładów sprężarki używane są dorywczo, tzn. do napompowania kół, przedmuchu, zasilenia szlifierki, kluczy pneumatycznych itp. W poniższym artykule skupimy się na sprężarkach do pracy dorywczej – czyli na warsztat bierzemy sprężarki tłokowe.

sprężarka tłokowa stosowana przy remontach

Aby odpowiednio dopasować sprężarkę tłokową do przewidywanej pracy należy zapoznać się z jej podstawowymi parametrami. Do najważniejszych wielkości należy wydajność, która charakteryzuje ilość powietrza zużywanego przez urządzenie/urządzenia oraz ciśnienie. Możliwe jest zarówno przewymiarowanie jak i niedowymiarowanie kompresora tłokowego, co ma swoje konsekwencje w pracy całego układu. Dzięki wybraniu sprężarki powietrza o dopasowanych do pracy wartościach wydajności instalacja działa w optymalnych warunkach np. bez spadków ciśnienia.

kompresor stomatologiczny w gabinecie

Niekiedy ze względu na specyficzny tryb pracy tzn. jednoczesne działanie wielu urządzeń (co musi być założone na poziomie doboru sprężarki tłokowej) stosuje się przewymiarowanie sprężarki oraz do układu dołącza się zbiorniki, aby podczas wzmożonego zapotrzebowania na sprężone powietrze, sprężarka była w stanie zasilić urządzenia. Uwzględnienie czasu pracy oraz konkretne zdefiniowanie aplikacji pozwalają uniknąć ryzyka zbyt wczesnego wyeksploatowania urządzenia, jak również umożliwiają wykluczenie błędów jakościowych stosowanych urządzeń tzn. np. nie dokręcenie śruby przez klucz pneumatyczny ze zbyt małym momentem obrotowym.

kompresor do klucza pneumatycznego

Sprężarki tłokowe występują w wersji olejowej lub bezolejowej. Wybór pomiędzy tymi opcjami koncentruje się na określeniu układu, gdyż niektóre instalacje nie mogą pracować w obecności oleju w sprężonym powietrzu. Kompresor olejowy ma zazwyczaj wysoką wydajność i jest mniej wrażliwy na przeciążenia. Przy wyborze kompresora należy także zwrócić uwagę na emitowany poziom hałasu ze względu na bezpieczeństwo i komfort pracowników obsługujących urządzenia. Ważnym punktem jest także decyzja odnośnie producenta urządzeń na sprężone powietrze ze względu na dostępność części zamiennych bądź serwisu.

kompresory tłokowe bezolejowe

Oferta kompresorów na rynku jest szeroka. Każdy parametr jaki określa sprężarkę wpływa na jakość wykonywanej pracy i jej koszt. Dlatego warto jest wybrać profesjonalne urządzenia odpowiednio dopasowane do danej aplikacji. Umożliwi to uniknięcie awarii i przestojów układów.

Materiał partnera