Co sprawia, że scena ożywa? Poznaj moc technologii scenicznej.

Lubisz chodzić do teatru lub na koncerty? A czy zastanawiałeś się kiedykolwiek na tym, co sprawia, że przedstawienie „działa” – budzi emocje, wciąga bez reszty i tak bardzo różni się od spektakli, które oglądasz w telewizji? Kontakt „na żywo” z artystami wpływa na Twoje doświadczenie w ogromnym stopniu. Ale wrażenia nie byłyby tak niesamowite, gdyby nie to, w jaki sposób zaaranżowana jest (i obsługiwana) scena. Zobacz, czym jest technologia sceniczna.

Technologia oraz mechanika sceniczna to dwie kategorie konstrukcji i akcesoriów, które są wykorzystywane do stworzenia miejsc, w którym rozgrywają się spektakle. To one nadają przedstawieniom profesjonalnego charakteru i budują atmosferę, a także pozwalają zastosować rozmaite zabiegi artystyczne. I choć pozostają w cieniu scenografii i fenomenalnej gry aktorskiej – bez nich sceniczna magia po prostu by nie zadziałała.

Czego potrzeba, aby show było profesjonalne?

Elementów, które są niezbędne do zaplanowania i przygotowania przedstawienia, jest co najmniej kilka. Potrzebne są:

  • scena – a więc specjalne podwyższenie, na której będzie się rozgrywał spektakl; jej ustawienie pozwala lepiej wyeksponować aktorów czy zespół, który ma zagrać i skupić uwagę odbiorców we właściwym miejscu,
  • kurtyna – nadaje przestrzeni teatralnego charakteru, a także umożliwia części wykonawców, pozostanie w ukryciu i wyłonienie się na scenę we właściwym momencie,
  • oświetlenie – choć rzadko dostrzegane, reżyseria światła jest ważnym elementem każdego spektaklu, gdyż to właśnie ono buduje emocje i nastrój przedstawienia.

To zestaw „minimum”, ale profesjonalne sceny – te na dużych koncertach czy przedstawieniach teatralnych – są wyposażone znacznie bardziej kompleksowo. Ich aranżacja uwzględnia np.:

  • zapadnie sceniczne – które pozwalają aktorom czy zespołowi „wyłaniać się z podziemia” lub szybko znikać pod sceną,
  • automatykę sceniczną – zaawansowane konstrukcje, które umożliwiają m.in. profesjonalne zarządzanie światłem, automatyczne przesuwanie wózków scenicznych, elementów dekoracji itp.,
  • mosty oświetleniowe,
  • wciągarki.

Wszystkie te elementy, obsługiwane przez profesjonalistów, potęgują wrażenia, jakich dostarcza sam spektakl. To dlatego jego oglądanie na żywo dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Scenę można ustawić nie tylko w teatrze

Choć technika sceniczna może kojarzyć się tylko z tymi największymi, zaawansowanymi spektaklami, nad których realizacją pracują dziesiątki osób, można ją wykorzystać także podczas bardziej kameralnych przedsięwzięć. Stworzenie prostej (ale profesjonalnej) sceny na szkolnej sali gimnastycznej, w domu kultury czy w plenerze jest prostsze, niż może się wydawać. Wystarczy wykorzystać nowoczesne i mobilne elementy wyposażenia – np. podesty sceniczne BSC System, które można ustawić w niemal dowolnym miejscu. Rozłożenie takiej sceny trwa co najwyżej kilka godzin (przy dużych konstrukcjach), a jest ona bardzo stabilna i stwarza rewelacyjne warunki do prezentacji każdego spektaklu.

Nowoczesne podesty sceniczne, co równie ważne, można nie tylko zakupić, ale również wynająć (podobnie jak inne elementy technologii scenicznej). Skorzystać z nich można więc także wówczas, gdy są potrzebne na kilka godzin czy dni.

Materiał partnera