Renowacja zabytkowych mebli

Co się dzieje z meblami po oddaniu ich do skupu antyków, zanim trafią do sprzedaży?

Na zabytkowych meblach widać upływ czasu. Nie każdy chce podejmować się samodzielnej renowacji lub powierzać jej w ręce fachowców – czasem taki mebel po prostu nie pasuje do wystroju mieszkania lub domu. Po oddaniu go do skupu antyków meblem zajmują się specjaliści, a po czasie trafia on do dalszej sprzedaży. Jednak co dzieje się z meblami po oddaniu do skupu, zanim trafią do sprzedaży? Przyjrzyjmy się bliżej procesowi renowacji starych mebli.

Renowacja zabytkowych mebli krok po kroku

Co dzieje się z meblem, który trafia do skupu antyków, np. do punktu Antyki Sijka z Czerska? W pierwszej kolejności zostaje odkurzony oraz umyty. Zmycie wieloletnich zabrudzeń umożliwi ocenę stanu ogólnego – być może okaże się, że oryginalne wykończenie jest w na tyle dobrym stanie, że nie będzie trzeba go usuwać i nakładać nowego. Do odkurzania używa się miękkiej szczotki, natomiast do mycia delikatnych ściereczek oraz wody destylowanej z mydłem. Do cięższych zabrudzeń, np. z wosku, stosuje się rozpuszczalnik, terpentynę lub naftę, każdorazowo przeprowadzając test na niewidoczny fragmencie mebla. Jeśli środek nie uszkodzi powierzchni, wciera się go i wyciera zgodnie z przebiegiem faktury słojów.

Jeżeli mebel tego wymaga, usuwa się starą farbę lub lakier. Co ważne, nie każdy mebel można szlifować – w niektórych przypadkach używa się specjalistycznych preparatów, które rozpuszczają powłokę. Następnie ponownie odkurza się i myje mebel z pozostałości po szlifowaniu lub usuwaniu lakieru oraz nakłada nową warstwę wykończeniową. Najczęściej jest to politura, czyli roztwór szelaku (naturalnej żywicy) ze spirytusem, którą nakłada się równomiernie okrężnymi ruchami.

Skomplikowane naprawy mebli

Oczywiście nie każdy mebel jest w tak dobrym stanie, że wystarczą jedynie drobne prace czyszczące i konserwatorskie. Niekiedy mebel wymaga bardziej skomplikowanych napraw, np. wypłaszczenia nierównej powierzchni blatu lub napraw tapicerskich. Zdarza się również, że mebel nie ma ważnego elementu, np. nogi lub zdobienia – wówczas konieczne jest dokonanie rekonstrukcji na podstawie wzoru elementów, które pozostały lub nawet innych, podobnych mebli.

Co ważne, podczas renowacji mebli antycznych pozostawia się je w stanie możliwie jak najbardziej oryginalnym, a więc uzupełnia wyłącznie ubytki, które mają znaczący wpływ na jego stabilność i funkcjonalność. To sprawia, że mebel nie traci swojego charakteru, a jedynie odzyskuje dawny blask i świetność. Tak przygotowany trafia do sprzedaży i czeka na kupującego, który doceni jego wyjątkowe walory.

Materiał partnera