Przygotowanie ciała zmarłego do pochówku

Co się dzieje z ciałem zmarłego przed pochówkiem?

Od momentu śmierci, aż do czasu pogrzebu mija zazwyczaj kilka, a w niektórych przypadkach – nawet kilkanaście. Zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się z ciałem zmarłego w tym czasie? W jaki sposób jest ono przechowywane oraz przygotowywane do ceremonii pogrzebowej? Zapewne nie – jak większość osób. Jeżeli jednak zaintrygował Cię ten temat, sprawdź najważniejsze informacje.

Co się dzieje z ciałem po śmierci?

Kilkadziesiąt lat temu wśród wielu tradycyjnych obrządków bardzo popularny był także ten związany ze śmiercią bliskiej osoby, której ciałem zajmowano się w domu. Wszelkich niezbędnych czynności pilnowali najbliżsi, przygotowując je do pochówku. Obecnie w związku z dość sporym postępem cywilizacyjnym wygląda to zupełnie inaczej. W momencie, kiedy dochodzi do śmierci w domu, wzywa się:

  • lekarza, który potwierdzi zgon danej osoby,
  • zakład pogrzebowy, którego celem jest zorganizowanie transportu ciała.

Pracownicy takich firm, jak ZAKŁAD POGRZEBOWO-KAMIENIARSKI GOŁĘBSKI, zauważają, że po śmierci ciało zmarłej osoby przewozi się do specjalnych chłodni. Jest to miejsce, gdzie panują higieniczne warunki, a niska temperatura pozwala na jego przechowywanie do czasu pogrzebu.

Przygotowanie ciała zmarłego do pochówku

Po śmierci i przewiezieniu ciała do chłodni rozpoczyna się proces przygotowania zmarłej osoby do pochówku. Jego przebieg zależy jednak od kilku czynników – stanu, w jakim się znajduje, oraz wymagań rodziny. W przypadku śmierci naturalnej najczęściej przygotowania zmarłego ograniczają się do wykonania makijażu oraz doboru ubioru. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy konieczne jest podjęcie bardziej zaawansowanych kroków. Wówczas w grę wchodzi tanatopraksja. Proces ten wiąże się z zabezpieczeniem ciała i jego odpowiednim przystosowaniem do pochówku. Często konieczne jest przeprowadzenie rekonstrukcji zwłok. Celem wszystkich tych działań jest przywrócenie wyglądu, aby osoba, która ma zostać pochowana, przypominała siebie i to, jak zapamiętała ją rodzina.

Ostatnim etapem jest złożenie ciała w trumnie lub przygotowanie do kremacji. W przypadku pochówku inhumacyjnego ciało zmarłej osoby umieszczanej jest w wybranej przez jego bliskich trumnie, która zostaje złożona do grobowca podczas ceremonii. Coraz częściej zdarza się jednak, że osoba zmarła po śmierci jest kremowana. Wówczas jej ciało umieszcza się w specjalnej trumnie i spala się w piecu, w temperaturze 800-1200°C. Po zakończonym procesie spalania szczątki znajdują się w urnie pogrzebowej.

Materiał partnera