Relikwiarz

Co przechowujemy w relikwiarzu?

Praktyki religijne obejmują wiele różnych gestów oraz formuł. To pewne akty modlitewne, specjalne dekorowanie miejsc świętych, sakralizacja zjawisk i codziennych przedmiotów. Te kultywowane od lat zwyczaje stanowią element niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ważną jego częścią jest dbanie o relikwie, które przechowuje się w relikwiarzach. Dowiedz się, czym one są!

Charakterystyka relikwiarzy

Relikwiarz służy do bezpiecznego przechowywana relikwii. Na ogół są nimi krew lub inne szczątki świętych osób. Na ogół naczynia takie mają formę krzyża, ampułki, puszki, skrzynki lub monstrancji. Mogą mieć zróżnicowaną wielkość i być wykonane z wielu materiałów. W wielu przypadkach do bardzo cenne przedmioty, które cechują się długą żywotnością i wytrzymałością. To ważne z uwagi na właściwości tego, co zawierają.

Relikwiarz to jeden z elementów szerokiej gamy akcesoriów liturgicznych.  Kościół katolicki stosuje je do przechowywania krwi, kawałków paznokci, włosów, kości bądź skóry i oddawania im czci. Relikwią mogą być także elementy codziennego użytku. Zwykle są to szaty, modlitewnik, różaniec, a także inne przedmioty, które miały kontakt z ciałem osoby świętej. Można je kupić w sklepach z dewocjonaliami.

Rodzaje relikwiarzy

Jak wskazują specjaliści Pracowni Brązowniczej M&G, rodzajów relikwiarzy jest bardzo dużo. Wiele tych naczyń zdobionych jest kamieniami szlachetnymi, dzięki czemu można podkreślić ich znaczenie oraz wartość. Są na nich umieszczane malowidła oraz wizerunki. Występują w formie posrebrzanej i pozłacanej, wiele z nich to naczynia z mosiądzu.

Relikwiarze w kształcie krzyża są najbardziej popularne. Zwykle wykonywane w większych rozmiarach, służą do zabezpieczenia najważniejszych relikwii. Szczególnie znany jest relikwiarz Jana Pawła II. Jest wykonany z drewna i zawiera wizerunek papieża Polaka. Dużą popularnością cieszy się również relikwiarz św. Faustyny. Atutami obu naczyń są pojemność oraz wytrzymałość.

Relikwiarze są wykonywane również z metali, które są wysoce odporne na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne materiałami. Wybiera się do ich wytworzenia metale szlachetne, ale również kość słoniową i szkło. Zwykle są niezwykle precyzyjnie wykonane, w wielu przypadkach to wręcz dzieła sztuki.

Materiał partnera