
Co należy wziąć pod uwagę przy wycenie działki?
Przymierzając się do wyceny działki, konieczne jest uwzględnienie rozmaitych wytycznych. Wiele z nich opisano w polskim prawie. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest nie tylko pozostanie w zgodności z przepisami, ale przede wszystkim dokonanie miarodajnej i obiektywnej oceny rynkowej. Wyceniając wartość działki, właściciel dowiaduje się, ile może zażądać od potencjalnego nabywcy.
Sposoby wyceny wartości działki
Na cenę działki wpływa bardzo wiele czynników, a do najważniejszych należy zaliczyć lokalizację, możliwości komunikacyjne, uzbrojenie terenu (dostęp do wody, kanalizacji, prądu, gazu i innych mediów), kształt oraz wielkość, a także sąsiedztwo tudzież plan zagospodarowania przestrzennego przyjęty przez gminę.
W biurze rzeczoznawca majątkowe z Torunia dowiadujemy się, że proces wyceny nieruchomości musi skupić się na tym, aby być maksymalnie obiektywnym. Co za tym idzie, konieczne jest wzięcie pod uwagę wielu czynników i porzucenie wartości sentymentalnej. Ten ostatni punkt bywa szczególnie trudny do zaakceptowania przez właściciela gruntu i niekiedy trzeba poświęcić dużo czasu, aby uświadomić takiego człowieka, że potencjalny nabywca myśli innymi kategoriami.
Najczęściej wykorzystywany w trakcie wyceny działek jest operat szacunkowy. Jest to bowiem urzędowy dokument, który ze względów formalnych musi być sporządzony w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Zawiera on następujące informacje:
- opis rodzaju wycenianej nieruchomości oraz zakresu wyceny,
- cel wyceny, który zazwyczaj związany jest z działaniami, jakie chce podjąć właściciel,
- podstawę formalną wyceny działki oraz źródła danych o działce,
- datę określenia wartości działki,
- opis stanu działki, w szczególności:
- opis inwentarza majątkowego,
- opis inwentarza naturalnego,
- zasoby naturalne,
- wskazanie przeznaczenia wycenianej nieruchomości wynikającego z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub innych dokumentów,
- wskazanie rodzaju określanej wartości, wyboru podejścia, metody i techniki szacowania przyjętej przez certyfikowanego rzeczoznawcę,
- analizę i charakterystykę rynku nieruchomości w zakresie dotyczącym celu i sposobu wyceny,
- wynik wyceny działki z przedstawieniem obliczeń wartości rynkowej.
Dopiero tak przygotowany dokument może stanowić rzeczywistą podstawę do podejmowania działań np. związanych z uzyskaniem zabezpieczenia hipotecznego czy sprzedażą gruntu. Jest to zarazem najlepszy sposób na to, aby uzyskać rzetelne informacje dotyczące faktycznej wartości posiadanej działki tak niezbędne dla właściciela oraz istotne dla nabywcy.