oznaczniki do kluczy

Ciekawe sposoby na oznaczenie kluczy

Trwałe i estetyczne oznaczenie kluczy ułatwia ich przechowywanie i wykorzystywanie na co dzień. Istnieje wiele metod ułatwiających rozpoznawanie kluczy i wybieranie ich nawet tam, gdzie w użyciu jest ich znaczna liczba. Jednym z najprostszych, a jednocześnie niedrogich i łatwych do zastosowania sposobów na identyfikację kluczy jest stosowanie specjalnych oznaczników.

Dlaczego oznaczanie kluczy jest tak ważne?

Klucze do zamków w drzwiach, okien, bram, furtek, skrzynek pocztowych lub pojazdów to jedne z przedmiotów, których używamy zazwyczaj kilka czy nawet kilkanaście razy dziennie. Ponieważ zdecydowana większość z nich należy do jednego z zaledwie kilku najpopularniejszych typów, są one zwykle bardzo do siebie podobne. Otwierając kolejne zamki, musimy rozróżnić, które klucze będą właściwe, o ile nie chcemy za każdym razem dopasowywać do zamka kilku egzemplarzy wyglądających niemal identycznie. Skala problemu jest znacznie większa wówczas, gdy mamy do czynienia z kluczami do bardzo wielu różnych pomieszczeń. Z takimi sytuacjami można się zetknąć w różnych firmach i instytucjach, w których siedzibach znajduje się dużo zamkniętych pokoi, boksów czy skrytek. Dobrym przykładem mogą być nie tylko biura czy urzędy, ale również szkoły, przedszkola, akademiki, hotele, ośrodki wypoczynkowe czy ośrodki zdrowia. Najlepszą metodą, by zapanować nad tą dużą ilością kluczy, jest stosowanie rozmaitych oznaczników. Na szczęście oferta produktów, które mogą się okazać pomocne, jest bardzo szeroka – informuje przedstawiciel firmy WISplast, która produkuje akcesoria do kluczy oraz gadżety reklamowe.

Znaczenie systemu identyfikacji kluczy wykracza jednak daleko poza kwestie związane z komfortem użytkowania, zwłaszcza tam, gdzie ilość wykorzystywanych kluczy jest znacznie większa. W takiej sytuacji pomylenie kluczy czy ich zawieruszenie może mieć dość poważne konsekwencje, często związane z koniecznością wymiany nawet kilku zamków. Precyzyjne oznaczanie kluczy będzie jeszcze ważniejsze tam, gdzie stosuje się systemy master key, w których jeden klucz pozwala na otwarcie kilku lub kilkunastu zamków w zależności od tego, jaki ma priorytet. Pomylenie kluczy w miejscu, gdzie są stosowane takie rozwiązania to jednocześnie umożliwienie wejścia do bardzo wielu wybranych pomieszczeń osobie, która nie posiada takich uprawnień.

Dobre oznaczanie kluczy i kontrola nad ich używaniem ma również bardzo duże znaczenie w związku z postanowieniami dyrektywy RODO i nakazaną przez nią ścisłą kontrolą dostępu do pomieszczeń, w których przechowywane są dane osobowe. Zaniedbania w identyfikacji kluczy mogą być jedną z przesłanek do ukarania firmy czy instytucji wysoką grzywną.

Rodzaje oznaczników do kluczy

Bardzo ciekawym, a zarazem estetycznym sposobem na oznaczenie kluczy jest stosowanie różnokolorowych nakładek. Są one zakładane na główkę klucza, a dzięki różnym barwom można oznaczyć bez większych problemów od kilku do nawet kilkudziesięciu kluczy, zwłaszcza jeśli różnią się one rozmiarami czy kształtem główek. Za pomocą oznaczników do kluczy w formie nakładek można znakować zarówno pojedyncze klucze, jak i całe ich zestawy. Taka metoda może się sprawdzić np. w ośrodkach wypoczynkowych, gdzie różne klucze przeznaczone do jednego domku mogą być wyposażane w nakładki w tym samym kolorze.

Nakładki na klucze są dostępne w różnych rodzajach i wariantach oraz sposobach montażu. Nakładki mogą być wsuwane od dołu klucza, w tym przypadku przez otwór w nakładce trzeba przełożyć trzpień klucza, albo od góry, wówczas wystarczy tylko nasadzenie elementu na główkę. Innym rodzajem oznacznika do kluczy są pierścienie nakładane na zewnętrzny rant główki. Oferowane są zarówno nakładki na klucze z pierścieniami okrągłymi, jak i kwadratowymi.

Nakładki na klucze sprawdzają się znakomicie przy oznaczaniu pojedynczych egzemplarzy przy pomocy różnych kolorów. Bywa jednak tak, że do klucza musi być dołączona dodatkowa informacja np. o numerze pokoju czy szafki, do której jest przypisany konkretny egzemplarz. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie używanie mocowanych za pośrednictwem sprężynującego kółka żetonów. Żetony do kluczy mogą mieć formę niewielkich kółek z wygrawerowanym numerem, choć popularne są również inne kształty, np. owale czy kwadraty. Dość często stosuje się również nieco większe żetony, których powierzchnia pozwala na wygrawerowanie większej ilości informacji.

Zdarza się jednak, że grawerowanie będzie nieopłacalne, ponieważ kluczy jest bardzo dużo, a opisy na nich umieszczane ulegają zmianom. Stanie się tak np. gdy pomieszczenie zyska nową funkcję czy firma lub instytucja zdecyduje się na skorygowanie przypisanych poszczególnym pokojom numerów. Rozwiązaniem, które pozwala na bardzo dowolne oznaczanie kluczy we własnym zakresie, są plastikowe identyfikatory, w których można umieszczać karteczki z dowolnymi opisami. Oznaczniki tego rodzaju są oferowane w różnych kształtach i kolorach, także w wariantach z miejscem na dwa niezależne oznaczenia wkładane po obu stronach identyfikatora.

Charakterystycznymi oznacznikami do kluczy są tzw. gruszki hotelowe. W tym przypadku do klucza można dołączyć różnokolorową zawieszkę o tradycyjnym kształcie, w której podstawie jest specjalne miejsce na umieszczenie dodatkowego oznaczenia, np. numeru pokoju. Specyfiką takiego sposobu znakowania kluczy jest zmniejszenie niebezpieczeństwa, że klucz niepostrzeżenie wypadnie z kieszeni, czy zagubi się, wpadając w jakąś szczelinę.

Zbliżoną funkcję mogą pełnić również breloki do kluczy. Są one podobnie jak żetony doczepiane do kluczy za pomocą metalowego kółka, pełniąc jednocześnie funkcję oznacznika oraz elementu dekoracyjnego. W przypadku breloków wykonanych z akrylu możliwe jest nie tylko umieszczenie informacji o tym, do czego klucz jest przeznaczony, ale również loga firmy czy hasła reklamowego. Takie rozwiązanie może sprawdzić się w podobnych zastosowaniach co gruszki do kluczy, a zatem w hotelach, pensjonatach, czy obiektach oddających poszczególne pomieszczenia do dyspozycji gości na określony czas, np. w komorach inhalacyjnych czy większych solariach.

Funkcję oznacznika mogą pełnić również breloki innego rodzaju, np. karabińczyki do kluczy. Różne kolory ułatwią w takim przypadku identyfikację, a możliwość podpięcia do innych przedmiotów pozwoli na dołączenie tabliczki z odpowiednią informacją. Zaletą używania karabińczyków będzie także to, że znacznie zmniejszają ryzyko zagubienia kluczy, sprawdzą się więc dobrze choćby w wypożyczalniach różnego typu sprzętu czy w szatniach obiektów sportowych.

Korzystanie z konkretnego systemu identyfikacji kluczy powinno być uzależnione od potrzeb danego obiektu, ilości kluczy i szczegółowości informacji, które powinny być do nich dołączone. Szeroka oferta oznaczników wykonanych z różnych rodzajów tworzywa sztucznego pozwala na znalezienie rozwiązania optymalnego dla każdego zastosowania. Co ważne koszty stosowania systemu opartego na oznacznikach są umiarkowane.

Materiał partnera