Cięcie wodą CNC

Cięcie wodą jako usługa CNC

Mogłoby się wydawać, że strumień wody nie ma zbyt dużych możliwości, jeżeli chodzi o wykorzystanie go w warsztatach, zakładach produkcyjnych i przemysłowych. Okazuje się jednak, że nowoczesne technologie zastosowały jego możliwości do cięcia rozmaitych tworzyw. Wykorzystuje się do tego cięcie wodą wspierane przez metodę obróbki materiałów CNC. Na czym polega ta technika?

Czy jest technika cięcia wodą?

Woda, jeżeli zostaną jej nadane odpowiednie właściwości fizyczne, może z powodzeniem być wykorzystywana do cięcia materiałów. Skorzystało na tym już wiele branż, które właśnie w ten sposób obrabiają surowce i produkują pożądane elementy.

Procedura cięcia wodą polega na rozdzieleniu materiałów przy pomocy jej strumienia. Strumień ten musi cechować się bardzo wysokim ciśnieniem – wynosi ono nawet do 4000 bar. W ten sposób można przecinać nie tylko tworzywa sztuczne, ale także wytrzymałą stal nierdzewną czy delikatne szkło.

Zastosowanie tego procesu ma wiele zalet. Po pierwsze jest to technika obróbki na zimno. Wiąże się to z tym, że obrabiany surowiec nie ma możliwości odkształcenia się pod wpływem wysokiej temperatury. Poza tym w ten sposób można ciąć też naprawdę twarde materiały. Wtedy do strumienia wody dodaje się ostre ścierniwo.

Technologia obróbki przy pomocy wody daje imponujące efekty. Materiały są rozdzielane niezwykle dokładnie, a ich krawędzie są precyzyjnie wykończone.

Wysokie ciśnienie strumienia wody i napędzane przez niego cząsteczki ścierniwa są tak samo skuteczne jak najlepsze ostrza. Dlatego właśnie cięcie wodą może być wykorzystywane zarówno podczas obróbki miękkich, jak i twardszych tworzyw. Metodę tę cechuje niezwykła precyzja. Dzieje się tak, gdyż coraz częściej technologia ta jest łączona z obróbką CNC” – mówi specjalista z firmy LOKO.

Cięcie wodą CNC – na czym polega ta technika?

Cięcie wodą pozwala na powstanie skomplikowanych kształtów i małych, wymagających precyzji elementów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii CNC.

Obróbka stali nierdzewnej, konstrukcyjnej, gumy, szkła, kamienia naturalnego i tworzyw sztucznych wymaga ponadprzeciętnej dokładności. Gwarantuje to właśnie cięcie wodą CNC. Za właściwe ustawienie parametrów narzędzi i ich pracę odpowiadają maszyny sterowane przy pomocy specjalnie zaprogramowanych komputerów. Dzięki temu kształty produkowanych elementów są wykonywane nie tylko całkowicie zgodnie z projektem, ale są także powtarzalne.

Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że ten sposób cięcia wodą minimalizuje koszty produkcji. Dlatego technologia CNC jest tak często wybierana przez wykonawców z różnych branż.

Materiał partnera