Chemia spawalnicza. Przegląd rozwiązań

Spawanie to metoda łączenia elementów poprzez nagrzanie i stopienie ich fragmentów. Proces ten może zachodzić przy wykorzystaniu specjalnego spoiwa lub bez niego. Spawanie jest jednym z najpopularniejszych metod łączenia metali. Uzyskanie dobrze wyglądającej i trwałej spoiny często wymaga użycia dodatkowych środków chemicznych. Dowiedz się więcej o chemii spawalniczej.

Co to jest chemia spawalnicza?

Chemia spawalnicza to wszystkie preparaty i substancje, które wykorzystuje się w procesie spawania, a które wpływają na bezpieczeństwo, jakość i ostateczny efekt pracy.

Preparaty chemiczne stosuje się w branży spawalniczej z kilku powodów: niektóre ułatwiają pracę spawaczowi, zwiększają żywotność sprzętu, inne poprawiają jakość spawu. Praca każdego profesjonalisty wymaga znajomości i umiejętności zastosowania różnych rodzajów chemii technicznej – wyjaśnia zastosowanie chemii spawalniczej w zawodzie ekspert z firmy Spaw Tom.

Wśród wielu dostępnych na rynku środków, które mają zastosowanie w spawalnictwie, najczęściej stosuje się preparaty antyodpryskowe. Zapobiegają one przyklejaniu się opiłkom metalu do narzędzia. Zwiększają czystość pracy i pozytywnie wpływają na żywotność dyszy spawarki. Są dostępne w postaci płynu, sprayu lub pasty.

Rodzaje chemii spawalniczej

Oprócz preparatów antyodpryskowych dużą popularnością cieszą się środki trawiące. Pomagają one usunąć nalot ze spawanej powierzchni, usuwają przebarwienia i zgorzeliny. Doskonale nadają się do wstępnego przygotowania elementu przed malowaniem. Z racji, iż są to substancje żrące, po ich zastosowaniu powinno się zatrzymać ich działanie, by nie przeniknęły do głębszych warstw metalu. W tym celu stosuje się chemię neutralizującą.

Inną grupą środków technicznych są preparaty, które służą do badania spoin. Zmywacz do spoin pozwala na wyodrębnienie nieszczelności w połączeniu, które to można uzupełnić cynkiem lub inną substancją metalizującą. W powszechnym użyciu są także pasty i spraye polerskie. Służą one przede wszystkim do wykończenia pracy i nadania blasku spoinom. Ma to szczególne znaczenie w przypadku spawania elementów, które nie są przeznaczone do późniejszego malowania.
W takiej sytuacji konieczne będzie zastosowanie także preparatu tworzącego warstwę antykorozyjną.

Chemia techniczna wykorzystywana w spawalnictwie to często niezbędne preparaty i akcesoria, bez których praca byłaby znacząco utrudniona. W większości przypadków są to jednak substancje szkodliwe dla człowieka, należy więc pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności w trakcie ich stosowania.

Materiał partnera