Charakterystyka ubrań gazoszczelnych

Odzież gazoszczelna pozwala walczyć z awariami w warunkach zagrażających życiu. Ma ona za zadanie szczelnie oddzielić ciało od substancji chemicznej, która może mieć formę pyłów, gazów, cieczy czy drobnych cząstek stałych.  Z aparatem do ochrony układu oddechowego tworzy pełny sprzęt ochronny wojska, straży pożarnej, ekip ratunkowych, czy zespołów naprawczych.

Mówi ekspert z serwisu AgpolUbrania gazoszczelne wykorzystywane przez m.in. straż pożarną musi cechować z jednej strony wysoka jakość, a z drugiej komfort pracy. Tylko połączenie jednego i drugiego, czyli skuteczna ochrona organizmu i oszczędność czasu w usuwaniu skutków awarii maksymalizuje bezpieczeństwo.

Czym są ubrania gazoszczelne?

Kiedy mówi się o pracy w niebezpiecznych warunkach, to mówi się o tych naprawdę trudnych i zagrażających życiu. Wszelkie awarie, których skutkiem jest wyciek substancji chemicznej, niezależnie od stanu – cieczy, pary, pyłu czy in., wymagają wyspecjalizowanych jednostek naprawczych. Najlepsze umiejętności jednak nie ochronią człowieka przed szkodliwym działaniem wydobywającej się substancji, dlatego stosuje się odzież ochronną np. odzież gazoszczelną. Składa się ona z butów, kombinezonu oraz rękawic połączonych specjalnymi zapięciami. Wszystkie te elementy mają za zadanie chronić ciało człowieka przed kontaktem z niebezpiecznymi związkami. Dobrej jakości kombinezon gazoszczelny, tzn. taki, który spełnia wymogi określone w przepisach, stanowi maksymalną ochronę. Przykładem takiego ubrania chemoodpornego jest Trellchem VPS CV certyfikowany  zgodnie z normą NEPA 1991 i EN 943-2. Skonstruowany z tkaniny będącej mieszanką elastomeru i plastiku, pozwala na bezpieczną pracę. Wyposażony w zawór wentylacyjny pozwala kontrolować ciśnienie wewnątrz kombinezonu. Wizjer z PCV odporny na działanie substancji chemicznej zapewnia komfort widzenia. To są niektóre atuty, które każdy kombinezon gazoszczelny powinien mieć.

Do czego służą kombinezony gazoszczelne?

Kombinezony gazoszczelne stanowią wyposażenie wielu służb. Dość powiedzieć, że sprawdzają się w warunkach bojowych, jeśli zastosowano broń biologiczną. Ubrania chemoodporne w połączeniu z aparatem ochrony układu oddechowego pozwalają na prace mające na celu usunięcie skażenia oraz przeprowadzenie akcji ewakuacyjnych i ratowniczych. Niwelują zagrożenie ekip ratunkowych, żołnierzy czy innych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. Nawet w warunkach pokoju ubrania chemoodporne znajdują się na wyposażeniu służb i agencji bezpieczeństwa. Kombinezonów gazoszczelnych używa także straż pożarna, która walczy z pożarami wybuchającymi w różnych miejscach. Niekiedy są to miejsca skażone, dlatego też strażacy wymagają specjalistycznej ochrony.  Na co dzień to właśnie jednostki straży pożarnej są najczęściej wystawiane na działanie różnego rodzaju związków chemicznych i to oni są odpowiedzialni za usuwanie skutków skażenia.

Materiał partnera