Charakterystyka narzędzi z napędem hydraulicznym

Mianem napędu hydraulicznego określamy urządzenia, które przekazują energię mechaniczną za pomocy cieczy. Działanie takich napędów opiera się na wykorzystaniu prawa Pascala, które mówi, że kiedy na ciecz lub gaz w zamkniętym zbiorniku wywierane jest ciśnienie zewnętrzne, wszędzie wewnątrz tego zbiornika ciśnienie jest jednakowe i równe ciśnieniu zewnętrznemu.

Urządzenia hydrauliczne, takie jak rozmaite pompy hydrauliczne, podnośniki, a nawet układy hamulcowe w pojazdach i maszynach budowlanych czy rolniczych, są najbardziej spektakularnym sposobem wykorzystania prawa Pascala w praktyce – zauważa nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Mechanizacja S.C.

Narzędzia z napędem hydraulicznym znajdują bardzo szerokie zastosowanie w rozmaitych gałęziach gospodarki, od górnictwa, przez przemysł gazowniczy, po motoryzację, a to z powodu ich dużej wydajności i bardzo ekonomicznej pracy, np. w porównaniu z napędami elektrycznymi.

Zalety narzędzi hydraulicznych

Do najważniejszych zalet narzędzi napędzanych hydraulicznie należy zaliczyć olbrzymią koncentrację mocy w urządzeniu o stosunkowo niewielkiej budowie. Napędy hydrauliczne, ze względu na nieskomplikowaną konstrukcję, są jednocześnie mało podatne na uszkodzenia, a więc trwałe i niezawodne.

Również sterowanie urządzeniami z napędem hydraulicznym jest bardzo proste. Regulacja prędkości czy zmiany kierunku ruchu odbywa się płynnie i bezstopniowo, co ułatwia posługiwanie się takim sprzętem. Stosunkowo prosta budowa oparta o wykorzystanie standardowych elementów sprawia, że takie urządzenia z łatwością poddają się automatyzacji, znacznie ułatwiając pracę operatora urządzenia.

W jakich narzędziach wykorzystuje się napęd hydrauliczny?

Jak wspomnieliśmy  już wcześniej, obecnie narzędzia z napędem hydraulicznym stosowane są praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu. Przykładowo w górnictwie, gdzie panują wyjątkowo trudne warunki i wymagane jest stosowanie urządzeń zapewniających maksymalne bezpieczeństwo, napędy hydrauliczne nie mają właściwie konkurencji. Wykorzystywane są tu m.in. hydrauliczne rozpieraki klinowe, czy wiertaki hydrauliczne.

W budowie dróg, mostów i rozmaitych konstrukcji stalowych niezastąpione są hydrauliczne przecinaki do rur, lin, kabli oraz prętów. Natomiast w przemyśle ciężkim olbrzymią rolę odgrywają urządzenia hydrauliczne, umożliwiające precyzyjne cięcie wyjątkowo twardych materiałów, takich jak stal czy metale nieżelazne. W takim zastosowaniu sprawdzą się piły brzeszczotowe i tarczowe z napędem hydraulicznym.

Urządzenia zasilane hydraulicznie dla przemysłu muszą charakteryzować się najwyższą jakością. Właśnie dlatego, szukając narzędzi do zakładu przemysłowego, wytwórczego czy wydobywczego, należy szukać wyłącznie wyrobów pochodzących od sprawdzonych producentów i spełniających rygorystyczne normy ISO.

Materiał partnera