Kasy pancerne – budowa, zastosowanie, rodzaje i klasy

Charakterystyka kas pancernych.

Zabezpieczenie mienia to priorytet wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba magazynowania dóbr o wysokiej wartości. W tym celu wykorzystuje się różne rozwiązania, takie jak stacjonarne sejfy czy rozbudowane skarbce. Do najpopularniejszych i najbardziej skutecznych sposobów zabezpieczenia mienia należą kasy pancerne. Czym się one charakteryzują, jak są skonstruowane i jakie rodzaje kas pancernych wyróżniamy?

Budowa i zastosowanie kas pancernych

Kasy pancerne to rozwiązania przeznaczone do przechowywania i zabezpieczenia mienia przed włamaniem. Gwarantują ochronę na najwyższym poziomie dla składowanych dóbr, takich jak gotówka, weksle, papiery wartościowe, broń, amunicja, cenne dokumenty i innego rodzaju przedmioty o znacznej wartości. Nowoczesne kasy pancerne to zazwyczaj wolnostojące obiekty o konstrukcji wielowarstwowej wykonanej ze stali zabezpieczonej przed korozją. Wyposażone są w wysokiej klasy zabezpieczenia, w tym atestowane zamki kluczowe, szyfrowe mechaniczne oraz elektroniczne. Podstawowym zabezpieczeniem kasy jest rozbudowany system ryglowy składający się – w zależności od modelu – z rygli poziomych, pionowych, a także rygla stałego. Ponadto, dla jeszcze większego bezpieczeństwa, kasa pancerna może posiadać specjalne czujniki wstrząsu, a także położenia rygli oraz drzwi. Oprócz tego istnieje możliwość wyposażenia kasy w wygodne skrytki i półki. Warto przy tym pamiętać, że dobrej jakości kasa pancerna powinna być certyfikowana, a jej klasa bezpieczeństwa musi zostać potwierdzona w odpowiedniej instytucji, np. Instytucie Mechaniki Precyzyjnej. Tego typu atestowane produkty znajdziemy w sklepie Konsmetal24.

Rodzaje i klasy kas pancernych

Kasy pancerne mogą występować w różnych wersjach. Podstawowy podział kas pancernych uwzględnia klasy ich bezpieczeństwa, które przyznawane są przez niezależne instytucje. Klasy te uzależnione są od rodzaju zastosowanych zabezpieczeń, czyli grubości korpusu i drzwi oraz rodzaju i liczby zamków. Standardowo kasy pancerne dostępne są w klasach od II do VIII. Klasa determinuje wartość przechowywanych w kasie dóbr – na mocy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, każda klasa odpowiada innej równowartości średnich pensji krajowych. Ponadto kasy pancerne różnią się również standardem wykonania. Oprócz standardowych konstrukcji, na rynku dostępne są produkty premium, wyposażone np. w specjalny kompozyt wypełniający korpus, elegancką tkaninę we wnętrzu, ozdobne szyldy i nowoczesne rozwiązania antywłamaniowe. Tego rodzaju kasy są zazwyczaj stosunkowo lekkie i efektownie się prezentują. Należy pamiętać, aby dobrać klasę i rodzaj kasy do miejsca i wartości przechowywanego mienia.

Materiał partnera