Cechy nowoczesnych urządzeń grzewczych

Nie od dziś wiemy, że ze źródeł energii powinniśmy korzystać racjonalnie, a więc ekologicznie i ekonomicznie. Ciągle docierają do nas informacje o nowoczesnych urządzeniach grzewczych, które mają znacznie mniej negatywny wpływ na nasze środowisko w porównaniu z piecami i kotłami zasilanymi węglem kamiennym i brunatnym. To informacje o piecach akumulacyjnych zasilanych prądem, instalacjach zbiornikowych na LPG, czy kotłach na pellet i ekogroszek. Wbrew pozorom to ostatnie rozwiązanie jest najkorzystniejsze. Dlaczego? Czym cechują się nowoczesne kotły klasy 5?

Przewaga kotłów na pellet i ekogroszek nad ogrzewaniem elektrycznym i gazowym

Jak wspomnieliśmy, ogrzewanie powinno być ekologiczne i ekonomiczne. Z pozoru może nam się wydawać, że to ogrzewanie elektryczne jest rozwiązaniem najkorzystniejszym dla naszego środowiska. Nie generuje spalin ani odpadów. Zapominamy jednak, skąd bierze się prąd. W Polsce około 90% energii elektrycznej pochodzi ze spalania węgla kamiennego i brunatnego. Ogrzewanie elektryczne jest więc ekologiczne tylko z pozoru, a do tego znacznie droższe od ogrzewania kotłami na pellet lub ekogroszek, o czym wszyscy wiemy. Ogrzewanie gazowe to rozwiązanie lepsze, jednak często problematyczne, a koszty instalacji mogą być naprawdę bardzo wysokie. Dlaczego ogrzewanie poprzez spalanie LPG może być problematyczne? – Ponieważ nie wszędzie pociągnięte są sieci gazowe, zwłaszcza na obrzeżach mniejszych miast i we wsiach, gdzie nie ma również miejskich sieci C.O. To właśnie tam potrzebne jest więc solidne urządzenie grzewcze.

Kotły klasy 5 na pellet i ekogroszek

Nowoczesne kotły klasy 5 z automatycznym sterowaniem, które według wielu fachowców są obecnie najlepszymi urządzeniami grzewczymi, charakteryzują nie tylko stosunkowo niskie koszty ogrzewania dzięki wysokiej sprawności energetycznej. Ich zaletą jest wygodna i łatwa obsługa oraz bezpieczeństwo użytkowania. Obsługa nowoczesnego kotła grzewczego jest nieporównywalnie prosta i mniej wymagająca od obsługi kotłów i pieców opalanych węglem, czy drewnem, do których paliwa musimy często dokładać ręcznie. Jak mówi nam przedstawiciel firmy P.W. BUDMET z Czeladzi, najlepszym wyborem jest kocioł z mechanizmem, który pozwala na regularne czyszczenie wymienników i palników. Dzięki regularnemu czyszczeniu sprawność kotła utrzymuje się na poziomie blisko 100%. Na koniec, wracając raz jeszcze do kwestii ekologii, warto też wspomnieć, że nowoczesne kotły na ekogroszek i pellet są mniej szkodliwe dla środowiska nawet od ogrzewania, które teoretycznie zasilałyby panele słoneczne, ponieważ do ich produkcji wykorzystuje się wiele substancji toksycznych i wybuchowych.

Materiał partnera