kostiumy filmowe

Cechy dobrych kostiumów filmowych

Choć różnego rodzaju filmy, zarówno w kinie jak i w telewizji, ogląda każdy z nas to mało kto zastanawia się nad tworzeniem kostiumów, które noszą aktorzy. Ekranizacje, których akcja dzieje się nierzadko w dość specyficznych warunkach, wymagają odpowiednich ubrań, takich jak mundury policyjne, czy stroje wojskowe. Kostiumograf ma więc trudne zadanie, ponieważ stroje muszą spełniać wiele restrykcyjnych wymogów. Sprawdźmy, czym muszą się one odznaczać, aby mogły być użyte w filmie.

Najważniejszą sprawą jest to, że wspomniany element charakterystyki aktora musi być autentyczny. Wpływ na to ma przede wszystkim charakter danego filmu.

Jak przekonują eksperci z fabryki Hero Collection: ,,Jeśli mamy do czynienia z filmem, którego akcja rozgrywa się przykładowo w średniowieczu, nie można użyć stroju w stylu współczesnym, czyli jeansów czy sportowych butów. Analogicznie- aktorzy, który odgrywają role współczesnych nastolatków, nie będą mieli na sobie tradycyjnych, długich sukni’’.

Ważne jest też to, aby kostium przedstawiał aktualne realia, czyli na przykład, aby strój policjanta nie odbiegał od tych, które używane są w rzeczywistości. Kostiumy filmowe powinny być też trwałe. Niejednokrotnie jest tak, że tworzenie jednej, krótkiej sceny zajmuje kilka dni przez co ubranie aktora ulega zużyciu. Warto więc wybierać takie stroje, które są nie tylko odporne na jakiekolwiek uszkodzenia, ale też nie dają widocznych oznak długotrwałego noszenia czy częstego prania. Wielu kostiumografów zwraca dużą uwagę na to, czy kostium jest wygodny, ale też czy można go szybko zdjąć i założyć w sytuacji, gdy na długotrwałe przebieranie się po prostu nie ma czasu.

Na czym polega proces tworzenia kostiumów filmowych?

W pracy osoby, która zajmuje się tworzeniem filmowych kostiumów najważniejsze jest to, aby dobrze zapoznała się z charakterem danego filmu oraz postaci. W tym celu niezbędne jest przeanalizowanie okresu, w jakim toczy się akcja, poznanie zwyczajów i stylu ubioru ludzi, którzy w nim żyli, ale też ,,wniknięcie’’ w rolę odgrywaną przez aktora. Po dokładnej analizie stylu i koncepcji filmu następuje właściwe projektowanie kostiumów.  Osoba, która to robi, powinna być obdarzona talentem artystycznym, nawet jeśli projekty tworzone są przy pomocy programu komputerowego.

Materiał partnera