sitodruk drukarnia amigo

Cechy dobrej drukarni sitodrukowej

Sitodruk jest metodą, w której w celu otrzymania wymaganego wzoru na danej powierzchni konieczne jest zastosowanie odpowiedniej siatki. Pomimo dość tradycyjnie wyglądającego procesu, jest on jednym z najbardziej rozpowszechnionych oraz cenionych sposobów druku. Jakie urządzenia potrzebne są do wykonania odpowiedniej jakości nadruku tą metodą? Czym cechuje się dobra drukarnia oferująca sitodruk?

Na czym polega sitodruk?

Sitodruk jest metodą, w której stosowany jest tak zwany druk sitowy. Technika ta wykorzystywana jest przede wszystkim w drukowaniu na bardzo dużych powierzchniach. Najważniejsze w całym procesie odgrywa specjalnie sito. To dzięki temu elementowi możliwe jest przygotowanie dowolnego wzoru, który następnie po odpowiednim przetworzeniu trafia na drukowaną powierzchnię.

Specjalna siatka przylega do drukowanego elementu w taki sposób, że pozostawia odkryte tylko i wyłącznie te elementy, na których ma powstać zadruk – pozostała część pozostaje szczelnie zakryta, przez co nie ma możliwości jej zabrudzenia farbą. Ostatnim etapem jest właśnie przetoczenie farby przez siatkę – można to zrobić na dwa sposoby:

  • ręcznie,
  • maszynowo.

Profesjonalny sitodruk – skorzystaj z dobrej drukarni

Maszyna, dzięki której możliwe jest wykonanie sitodruku, to zaledwie jeden z elementów całego procesu. Musi być ona obsługiwana przez osobę o odpowiednim przeszkoleniu oraz doświadczeniu. Tylko wtedy można osiągnąć naprawdę dobrą jakość.

Urządzenie przeznaczone do tego typu drukowania może występować w trzech różnych wariantach. Wyróżnia się sprzęty umożliwiające drukowanie na płasko, na okrągło oraz do przedmiotów, które posiadają stożkowy lub nieregularny kształt. Profesjonalna i dobra drukarnia sitodrukowa oferuje każdą z tych możliwości.

Dokładne dopasowanie przedmiotu do odpowiedniej maszyny pozwala na wykonanie precyzyjnego nadruku. Podczas doboru wykorzystywanego sprzętu istotny jest przede wszystkim fakt, czy nadruk ma być kolorowy. Najwyższa jakość i precyzyjne efekty to wynik sita, które mocowane jest pneumatycznie. Nowoczesne urządzenia umożliwiają również ich ustawianie w pełni elektrycznie, co znacząco wpływa na jakość otrzymanego wydruku – wszystko dzięki mikrometrycznej metodzie ustawiania głowicy

– tłumaczy specjalista ze studia sitodrukowego AMIGO z Warszawy.

Dlaczego sitodruk jest tak popularny?

Proces drukowania oparty na sitodruku ma wiele zalet, dzięki czemu metoda ta zyskała sporą popularność. Do najważniejszych korzyści zalicza się przede wszystkim wysoką trwałość efektu. W przeciwieństwie do standardowych nadruków charakteryzuje się on bardzo dużą odpornością na wilgoć, czy działanie promieni UV. W przypadku odzieży, pranie w pralce również nie stanowi problemu – nie ma obaw o wytarcie się wzoru. Sam proces drukowania jest także jednym z najtańszych, a im większe zamówienie – tym lepsza oferta cenowa.

Wybierając firmę oferującą sitodruk, zwróć uwagę na jakość. W przypadku urządzeń obsługiwanych przez osoby bez doświadczenia lub źle skalibrowanego sprzętu nie można liczyć na wysoką jakość otrzymanego wydruku.

Materiał partnera