silosy-zelbetowe

Budowa silosów żelbetowych dla przemysłu drzewnego

Odpowiednie przechowywanie i składowanie odpadów drewnianych ma szczególne znaczenie, jeśli zależy nam, aby posiadały one odpowiednie właściwości do kolejnych etapów produkcji. Niezwykle popularnymi miejscami przechowywania materiałów drewnianych są trwałe i solidne silosy żelbetowe, które często wykorzystuje się w przemyśle drzewnym. Czym są silosy żelbetowe i co daje ich użytkowanie?

Silosy żelbetowe i ich znaczenie w przemyśle drzewnym

Podstawowym zastosowaniem silosów żelbetowych jest składowanie oraz przechowywanie różnego rodzaju materiałów sypkich. Mogą to być np. zboża, trociny, wióry, zrębki, pellet oraz biomasa. Silosy żelbetowe zapewniają bowiem idealne warunki do przechowywania materiałów drzewnych, dzięki czemu składowane w nich materiały mają odpowiednie właściwości oraz jakość, którą później z powodzeniem można wykorzystać na kolejnych etapach produkcji. Takie silosy buduje np. firma Śpiewak z Wrocławia.

Odpady drewniane składowane (trociny, wióry, zrębka, pył) w silosach są zabezpieczone przed oddziaływaniem na nie szkodliwych warunków atmosferycznych, a w szczególności wody oraz wilgoci i nie są także narażone na działanie wysokiej temperatury oraz szkodników. Zaletą silosów żelbetowych jest także możliwość składowania wszystkich materiałów w jednym miejscu oraz brak konieczności ich rozdysponowywania na wczesnym etapie przedprodukcyjnym.

Silosy żelbetowe – jak są zbudowane?

Silosy żelbetowe wykonane są z trwałych i odpornych na uszkodzenie materiału, co gwarantuje ich odporność i umożliwia wykorzystywanie przez długi czas. Są to duże magazyny biomasy, które wyposażone są w drzwi, podesty oraz drabiny, które najczęściej wykonuje się z stali i blachy  ocynkowanej, odpornej na warunki atmosferyczne . Nie ma więc obaw, że poszczególne elementy będą się zużywały w czasie oraz nie ma konieczności ich okresowej wymiany. Silosy posiadają także bardzo często dodatkowo wzmocnione stropy górne, na których mogą zostać zainstalowane ciężkie urządzenia, np. wentylatory czy filtry, które zapewniają właściwe warunki panujące wewnątrz konstrukcji.

Silosy żelbetowe mogą być wykonane w różnych wymiarach, w zależności od potrzeb oraz zastosowania,  może mieć ona bowiem różną wysokość oraz średnicę. Silosy doskonale sprawdzają się, jako magazyny do składowania pelletu leśnego i rolniczego, różnego rodzaju zrębek, wiórów, trocin oraz pyłu drzewnego, pyłu z płyty wiórowej i MDF. Wszystko to sprawia, że silosy żelbetowe doskonale sprawdzają się do przechowywania różnego rodzaju materiałów sypkich.