badania nieniszczące

Badania nieniszczące magnetyczno-proszkowe. Charakterystyka

Ideą badań nieniszczących jest to, aby nie uszkodzić konstrukcji wyrobów, przedmiotów, podczas oceny i sprawdzania ich stanu. Dotyczy to także badań magnetyczno-proszkowych. Metoda ta gwarantuje, że budowa elementów pozostaje nienaruszona,
a przy okazji daje szansę na niezwykle dokładne przyjrzenie się ich konstrukcji. Co jeszcze gwarantuje przeprowadzanie badań nieniszczących magnetyczno-proszkowych?

Badania nieniszczące magnetyczno-proszkowe – na czym polegają?

Badaniom nieniszczącym magnetyczno-proszkowym można poddawać elementy, które zostały wykonane z materiałów zwanych ferromagnetykami. Ferromagnetyki to natomiast ciała wytwarzające wokół siebie pole magnetyczne.

Dlatego też badania te wykorzystują zjawisko rozproszenia pola magnetycznego. Jeśli podczas ich przeprowadzania zostanie stwierdzone takie rozproszenie, czyli nieciągłość, będzie to oznaczało, że dany element został uszkodzony lub ma nieprawidłową strukturę.

Badanie magnetyczno-proszkowe zaczyna się od przygotowania – oczyszczenia – powierzchni ocenianego elementu. Należy ją także rozmagnesować. Bardzo ważną częścią badania jest naniesienie na element kontrastowego, białego proszku i powtórne namagnesowanie jego powierzchni. Następnie pokrywa się go proszkiem magnetycznym. Wtedy można zobaczyć już wynik badania. W miejscach, gdzie znajdują się nieciągłość w strukturze elementu, można zauważyć proszek z magnesem. Jeżeli jednak badania przeprowadza się przy użyciu proszku fluorescencyjnego, nie trzeba nakładać warstwy kontrastowej. Wtedy wszystkie uszkodzenia widać po naświetleniu elementu promieniami UV.

Badania nieniszczące magnetyczno-proszkowe w żaden sposób nie wpływają na stan badanych elementów. Nie ma najmniejszej szansy, aby mogły zaszkodzić sprawdzanemu komponentowi. Warunkiem jest jednak, aby przeprowadzali je wykwalifikowani specjaliści. Również dzięki temu wyniki będą dokładne i rzetelne” – mówi ekspert z SEVERT POLSKA.

Jakie zastosowanie mają badania magnetyczno-proszkowe?

Badania magnetyczno-proszkowe są wykorzystywane w wielu branżach. Korzysta z nich lotnictwo, motoryzacja, przemysł maszynowy i odlewniczy. Dzięki nim można oceniać stan konstrukcji stalowych i elementów maszyn. Poddawane nim są nowe, jeszcze nieużywane elementy oraz takie, które były narażone na różnego typu odkształcanie oraz uszkodzenia. To doskonała metoda sprawdzenia spoin pod kątem tego, czy zostały wykonane zgodnie z normami. Specjaliści mogą też ocenić stan odlewów, zaworów oraz odkuwek. Badania te stosuje się również w celu zweryfikowania elementów, które zostały poddane obróbce maszynowej.

Materiał partnera