Autoklaw stomatologiczny

Autoklaw i jego rola w stomatologii

Autoklaw to urządzenie niezbędne do pracy w zawodach, gdzie używa się narzędzi wielorazowo. Stosuje się go do sterylizacji przyrządów chirurgicznych, stomatologicznych, a nawet kosmetycznych. Nie jest on wymogiem, ale dzięki niemu ma się świadomość, że narzędzia, z których korzysta dentysta, są czyste, a przy tym i bezpieczne. Jaką jeszcze rolę odgrywa autoklaw w stomatologii?

Autoklaw kiedyś i teraz

Historia autoklawu sięga aż 1679 roku! Początkowo był prototypem koła parowego. Miał on również zastosowanie jako… szybkowar, który zaprezentowano po raz pierwszy na przyjęciu dla członków Towarzystwa Królewskiego w Londynie. Od tamtych czasów wiele się zmieniło. Przede wszystkim autoklaw ma teraz inne przeznaczenie. Wszystkie jego procesy zostały zautomatyzowane i unowocześnione – steruje się nimi elektronicznie. Zasila je natomiast woda destylowana lub instalacja wodociągowa. Dodatkowo wszystkie procesy są archiwizowane. Niektóre wersje posiadają funkcję drukarki – przydaje się ona podczas kontroli sanepidu – i wyświetlacze pokazujące bieżącą pracę.

Rodzaje autoklawów

Autoklawy można podzielić na trzy rodzaje:

  • autoklaw klasy N – służy do sterylizacji prostych materiałów, jest tylko jednostką pomocniczą przy sterylizacji,
  • autoklaw klasy S – umożliwia sterylizację większości narzędzi z wyjątkiem tych, które mają budowę kapilarną; przydatny przy przedmiotach o nieskomplikowanej budowie,
  • autoklaw klasy B – inaczej nazywany autoklawem medycznym, można z jego pomocą sterylizować wszystkie narzędzia.

Zgodnie z powyższą klasyfikację autoklaw najwyższej klasy, czyli klasy B, jest stosowany właśnie w stomatologii. Dodatkowo spełnia wszystkie możliwe wymagania sanepidu.

Rola autoklawu w stomatologii

Narzędzia używane w gabinecie dentystycznym nie są jednorazowego użytku. Dlatego trzeba je myć, dezynfekować i sterylizować.

– Sterylizacja pomaga w niszczeniu grzybów, wirusów oraz bakterii. Po wyjęciu ich z maszyny ma się pewność, że wszystkie szkodliwe mikroorganizmy wyginęły – tłumaczy przedstawiciel firmy Dental Excellent zajmującej się sprzedażą maszyn i narzędzi stosowanych w stomatologii. 

Sterylizacji powinny ulec wszystkie narzędzia, które miały styczność z tkanką ludzką, a szczególnie z krwią, czyli m.in.: wzierniki, igły, cewniki czy końcówki stomatologiczne.

Autoklawy to spory wydatek, ale to właśnie dzięki niemu w krótkim czasie i w łatwy sposób dentysta przygotuje narzędzia do kolejnego zabiegu. Dodatkowo oznacza to mniejsze ryzyko popełnienia błędu przy pracy.

Materiał partnera