Artykuły spawalnicze. Przegląd rozwiązań

Istnieją różne techniki spawania oraz odpowiednio do nich przystosowane maszyny i materiały. Niezależnie od wykorzystywanej metody spawacz musi także zaopatrzyć się w niezbędne produkty, które zapewnią mu bezpieczeństwo podczas wykonywanej pracy. W naszym tekście podpowiadamy, jakie artykuły spawalnicze wchodzą w skład podstawowego wyposażenia.

Spawarka

Aparat spawalniczy, powszechnie nazywany spawarką, stanowi podstawowe narzędzie pracy każdego spawacza. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele narzędzi tego typu. Pośród nich zaś możemy wyróżnić kilka popularnych rozwiązań, do których należą spawarki transformatorowe, inwertorowe oraz migomaty.

Spawarka transformatorowa – jak wyjaśnia nasz rozmówca ze sklepu internetowego Techsul, który specjalizuje się w sprzedaży m.in. artykułów spawalniczych – to narzędzie, wykorzystujące technologię MMA, w której stosuje się elektrody otulone. Co istotne, sprzęt ten nie wymaga użycia dodatkowej butli z gazem osłonowym. Ten powstaje bowiem w wyniku rozpadu otuliny. Spawarka tego typu idealnie sprawdza się przy prostych i nisko wydajnych pracach. Dlatego też stanowi świetnie rozwiązanie w przypadku blach oraz elementów konstrukcyjnych o małych rozmiarach.

Spawarka inwertorowa zaś to narzędzie, które wykorzystuje zarówno technologię MMA, jak i TIG. Spawarki, pracujące w systemie TIG stanowią wysokospecjalistyczne urządzenia. To, co je różni od tych, działających w systemie MMA, to brak dodatkowego spoiwa oraz nietopliwe elektrody wolframowe, występujące w osłonie gazu obojętnego. Ponadto rozmiary spawarek inwertorowych są dużo mniejsze. Umożliwiają one także dokładne ustalenie prądu spawania – nawet do 1A. Spawarki tego rodzaju z powodzeniem sprawdzają się podczas spawania metali oraz stopów. A efekt ich pracy, choć może trwać nieco dłużej niż w przypadku innych spawarek, jest wysokiej jakości.

Migomat z kolei to urządzenie, które przeznaczone jest dla spawaczy, posiadających duże doświadczenie. Ich działanie przebiega sprawniej, a gotowy spaw wyróżnia się większą estetyką oraz wyższym stopniem wytrzymałości. Są one jednak znacznie większe od wyżej wymienionych rodzajów spawarek i wymagają specjalnych elektrod oraz podania osobno gazu osłonowego.

Akcesoria oraz artykuły spawalnicze ochronne

Spawarki, z wyjątkiem tych, które pracują w systemie TIG, muszą być wyposażane w specjalne elektrody oraz druty spawalnicze z tzw. topnikami. Artykuły te zaś dobierane są w oparciu o stosowaną przez spawacza technikę oraz materiał, nad którym pracuje.

Każdy spawacz musi również być wyposażony w odpowiednie artykuły ochronne takie jak maski spawalnicze z przyłbicą samościemniającą. Maski tego typu gwarantują bowiem odpowiedni stopień bezpieczeństwa pracy – chronią twarz przed odpryskami, a oczy przed oślepiającym światłem.

Kolejnym istotnym artykułem spawalniczym z zakresu ochrony osobistej jest specjalny fartuch, produkowany bardzo często z grubej, odpornej na odpryski oraz wysoką temperaturę skóry cielęcej.

Spawacz powinien zadbać również o swoje dłonie. Tutaj zaś sprawdzą się grube rękawice, które skutecznie ochronią jego ręce przed poparzeniem przy jednoczesnym braku ograniczenia ich ruchów.

Materiał partnera