Artykuły niezbędne do prac budowlanych

Na prace przy budowie składa się szereg czynności, dlatego potrzebne są do ich wykonania odpowiednie narzędzia i mnóstwo różnorodnych artykułów. Wybór materiałów powinien wynikać z określonych potrzeb, ale także ze sposobu obróbki surowców. Efekt końcowy i długotrwałość zależne będą bowiem zarówno od pracy fachowca, jak i od jakości artykułów, których używa się przy budowie.

Technologia budowy decyduje o wyborze materiałów

To od projektu danego budynku zależy, w jakiej technologii będzie on budowany. Może to być budowla murowana z cegieł, pustaków ceramicznych, bloczków wapiennych, betonowych czy keramzytowych. Każda technologia ma swoje wady i zalety. Najważniejsza jednak pozostaje zasobność portfela. Jak tłumaczy ekspert z hurtowni budowlanej Narmal w Sosnowcu:

Wybrana technologia i dostosowane do niej materiały wymagają odpowiednio dobranej zaprawy murarskiej oraz tynkarskiej. Od jakości materiałów może bowiem zależeć trwałość konstrukcji.

Ze względu na zastosowanie i skład wyróżnia się zaprawę murarską cementową, cementowo-wapienną, ciepłochłonną i klejową. Do ich kładzenia niezbędne są odpowiednie narzędzia, takie jak kielnie, szpachlówki czy mieszadła.

Wykończenie ścian

Wśród wielu rzeczy, o jakie trzeba zadbać podczas budowy domu, bardzo istotna jest izolacja cieplna. Użycie materiałów takich jak wełna czy styropian znacznie wpłynie na poziom izolacji budynku. Po doprowadzeniu instalacji elektrycznych, wodnych i wentylacyjnych, ostatnim etapem będzie wykończenie ścian. Do tynkowania wnętrz najczęściej używa się tynków cementowo-wapiennych, wapiennych, gipsowych lub glinianych. Natomiast wygładzanie ścian i sufitów – w zależności od potrzeb – wymaga użycia gładzi gipsowych, cementowych, wapiennych lub polimerowych. Różnią się one składem, mocą wiązania i miejscach użycia. W każdą z tych kategorii wchodzą produkty różnych marek, dlatego warto zapoznać się z ich jakością, opiniami o nich i ceną.

Artykuły uniwersalne

Budowa każdego domu wymaga wielu artykułów, które przydają się w różnych czynnościach. Niemal wszędzie wykorzystuje się cement czy płyty gipsowo-kartonowe. Kleje, podkłady i fugi wymagają także odpowiednich narzędzi w postaci pędzli, pac i szpachlówek do ich położenia. Wykończenie ścian oznacza zazwyczaj ich pomalowanie, do czego potrzebne są farby, rozpuszczalniki, wałki i taśmy malarskie. Budowa pochłania także mnóstwo artykułów chemii budowlanej, takich jak silikony, uszczelniacze, impregnaty czy grunty. Czasem trudno określić, jakie narzędzia warto mieć zawsze przy sobie i który produkt może w każdej chwili okazać się przydatny.

Materiał partnera