Kamieniarstwo nagrobkowe

Aktualne trendy w kamieniarstwie nagrobkowym

Konieczność zorganizowania pogrzebu nie jest niczym przyjemnym, jednak nawet w tej branży pojawiają się określone trendy. Wynikają one z popularności konkretnych rodzajów kamienia stosowanych w przypadku kamieniarstwa nagrobkowego oraz samych motywów i kształtów. Jakie warianty rzeźb cmentarnych cieszą się największym zainteresowaniem w ostatnim czasie?

Wybór kamienia

Wybór kamienia, z którego powstanie nagrobek, bardzo często wynika z warunków atmosferycznych panujących w danym miejscu. W Polsce nie są one zbyt sprzyjające, dlatego najczęściej stawia się na modele granitowe, które wykazują odporność na niskie temperatury i są łatwe w utrzymaniu czystości. Niektórzy decydują się także na zaimpregnowanie nagrobka, co pozwala na jeszcze szybsze usuwanie ewentualnych zabrudzeń.

Podobnie jest także w przypadku kwarcytu naturalnego i piaskowca, które sprawdzają się tak samo dobrze w polskich warunkach. Nie poleca się natomiast wybierania mniej trwałych kamieni, dlatego na okolicznych cmentarzach nieczęsto spotyka się nagrobki z takich materiałów, jak na przykład marmur.

Proste formy

Pomimo trendów z Zachodu, w Polsce wciąż popularne są klasyczne nagrobki o minimalistycznych, eleganckich formach. Niektóre osoby decydują się na projektowanie nieco bardziej skomplikowanych płyt lub całych rzeźb, jednak zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się proste warianty.

Obecnie wybór nagrobków kamiennych jest naprawdę szeroki, dlatego zakupienie egzemplarza o dowolnym kształcie nie stanowi żadnego problemu. Wiele osób stawia jednak na klasyczne modele z delikatnymi zdobieniami w postaci drobnych krzyżyków czy wygrawerowanych wzorów – stwierdza ekspert z zakładu pogrzebowego Karawan.

Wygląd nagrobków najczęściej nawiązuje do tradycji kultywowanych na danym terenie. Zdarza się, że standardowe, geometryczne formy są wypierane przez opływowe kształty przypominające łuki czy fale. Hitem ostatnich lat są płyty nawiązujące do naturalnych skał, czyli takie, które cechują się nieregularnymi krawędziami.

Kamieniarstwo nagrobkowe a urny

Aktualnym trendem w kamieniarstwie nagrobkowym jest również wykonywanie standardowych płyt w przypadku miejsc, w których mają zostać umieszczone urny. W innych państwach najczęściej wybiera się kolumbarium, jednak w Polsce stawia się na tradycyjne rozwiązanie z estetycznym nagrobkiem stworzonym z wykorzystaniem kamienia. Takie ozdoby mogą przyjmować dowolne formy, od prostej, geometrycznej płyty, aż po nieco bardziej fantazyjne bryły z dołączonym krzyżem. Na pierwszy rzut oka osoby odwiedzające cmentarz nie są w stanie zorientować się, że pod nagrobkiem znajduje się urna zamiast trumny.

Materiał partnera