doradztwo finansowe

6 sposobów na wyjście z długów

Zadłużenie firmy jest stresujące i może doprowadzić do poważnych problemów finansowych. Dlatego każde przedsiębiorstwo powinno starać się wyjść z niego jak najszybciej. Nie ma jednego, łatwego sposobu, który może to zapewnić. Spłata długów trwa, ale wprowadzenie nawyków i sprytnego zarządzania pieniędzmi ułatwia cały proces, a do tego chroni przed podobną sytuacją w przyszłości.

Ucinanie wydatków na niepotrzebne rzeczy

Pierwszym i zarazem najważniejszym sposobem na wyjście z długów jest uświadomienie sobie, co spowodowało taką sytuację. Już sam fakt dojścia do tego, gdzie popełniło się błąd, może doprowadzić do unikania podobnych pomyłek w przyszłości. Drugi sposób jest związany częściowo z wcześniejszymi przemyśleniami. Polega na zmniejszeniu swoich wydatków, na przykład za pomocą:

  • korzystania z tańszych zamienników używanych produktów,
  • zrezygnowania ze zbyt drogich pracowników,
  • przerzucenia się na tańsze w eksploatacji maszyny.

Jeśli nie można znaleźć miejsca, w którym da się ciąć wydatki, warto skorzystać z doradztwa finansowego. Z pomocą specjalisty można opracować plan oszczędzania na przyszłość.

Co jeszcze można zrobić, żeby wyjść z długów?

Trzecim sposobem na wyjście z długów jest wprowadzenie nawyku planowania wydatków. Bardzo często zaciągnięcie pożyczki wynika z nieprzewidzenia nadciągających kosztów. Jeśli firma się na nie przygotuje, jest mniejsza szansa, że znowu będzie zmuszona do zadłużenia się.

Czwarty sposób to przerwanie ciągu. Przedsiębiorstwa często zaciągają nowe pożyczki, żeby spłacić stare zadłużenia. Zamiast tego można:

  • jednorazowo mocno uciąć miesięczne wydatki,
  • odkładać część przychodu na specjalnie przygotowane konto bankowe,
  • zrezygnować z działań, które przekładają się na niewielki zysk, przy pożeraniu sporych kosztów,
  • sprzedać niepotrzebne maszyny i sprzęt.

Dwa pozostałe sposoby to rozwiązanie dla firm, które mają większe możliwości finansowe. Specjaliści z firmy WARDYN proponują, aby nadpłacać zobowiązania. Spłacenie pożyczek przed czasem, kiedy tylko jest to możliwe, skutkuje co prawda szybkim odpływem gotówki, ale pomoże pozbyć się powodu do stresu. Jeśli pożyczkodawca nie umożliwia wcześniejszej spłaty albo nie ma się takich możliwości finansowych, warto zacząć tworzyć poduszkę finansową. Nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie odłożonych na korzystnie oprocentowane konto może okazać się niezwykle potrzebne w przyszłości. Z tych pieniędzy można spłacać najważniejsze zobowiązania, a tym samym uniknąć wplątania się w kolejne pożyczki oraz kredyty.

Materiał partnera