Dewocjonalia jako prezenty ślubne

Dewocjonalia polecane na prezent ślubny

Wiara w Boga jest indywidualnym wyborem każdej osoby. Jeśli ktoś go dokona, kultywuje swoją duchowość przez większość życia i wzmacnia ją na różne sposoby. Jednym z nich są dla chrześcijan sakramenty święte – chrzest, komunia i ślub zawarty przed ołtarzem. Tradycją jest obdarowywanie nowożeńców upominkami, wręczanymi nie tylko przez gości weselnych, ale też przez tych, którzy uczestniczyli jedynie w ceremonii. Dobry prezent to np. dewocjonalia.

Jaką funkcję pełnią dewocjonalia?

Chociaż pojęcie dewocjonaliów jest powszechnie znane, wiele osób niezwiązanych z religią nie potrafi wyjaśnić, co się do nich zalicza. Są to bowiem specyficzne przedmioty, bezpośrednio związane z kultem religijnym. Mogą one przyjmować różną formę, od prostych świec stołowych zapalanych podczas wigilijnej kolacji, po szaty liturgiczne dla księży czy tekstylia ołtarzowe. Dla przeciętnego wyznawcy wiary dewocjonalia z jednej strony są przypomnieniem Boga i sposobem na bycie blisko niego. Z drugiej – pozwalają na podkreślenie wyznawanej religii w kontakcie z otoczeniem i poświadczenie utożsamiania się z nią.

Do najbardziej typowych dewocjonaliów wykorzystywanych na co dzień przez osoby wierzące zaliczają się święte obrazki i biżuteria religijna. W przypadku katolików to na przykład krzyżyki i medaliki. W innych religiach mogą to być również odmienne symbole takie jak np. Gwiazda Dawida w judaizmie. Jako uzupełnienie tej grupy przedmiotów niezbędnych w domu każdego wierzącego można też wymienić święte księgi. W wierze katolickiej przewodnikiem duchowym jest Biblia.

Dewocjonalia jako prezenty ślubne

Ślub jest nie tylko ważnym wydarzeniem w życiu młodej pary i jej bliskich, jak i sakramentem świętym. Chociaż coraz więcej młodych małżeństw ogranicza się jedynie do wizyty w urzędzie stanu cywilnego, dla osób wierzących znaczenie mają jedynie ceremonia w kościele i złożenie przysięgi przed ołtarzem, w obliczu Boga. Takie wydarzenie jest niezwykle radosne, ale też stanowi wielkie przeżycie duchowe. W tych okolicznościach podkreślenie jego religijnego znaczenia jest nie tylko dopuszczalne, ale wręcz doskonale pasuje do okoliczności.

Dewocjonalia, które oferuje między innymi Księgarnia u Jezuitów w Toruniu, są doskonałym pomysłem na podarunek ślubny. Idealnie zastąpią bukiet kwiatów czy dyskretnie wręczoną butelkę wina. Nie wszystkie upominki będą jednak właściwe. Co sprawdzi się najlepiej w roli prezentu z okazji ślubu?

  • Biblia – trudno wyobrazić sobie wierzące małżeństwo, które od czasu do czasu nie sięga po Pismo Święte. Kultywowanie tej tradycji może być znacznie przyjemniejsze i będzie się odbywać w atmosferze wspomnień związanych ze ślubem, jeśli młodzi otrzymają w podarunku pięknie oprawioną Biblię. Przy zasobniejszej kieszeni możesz sobie pozwolić na wersję oprawioną w skórę i dekorowaną złoceniami.
  • Obrazy świętej rodziny – tradycja wieszania na ścianie krzyża lub obrazu o tematyce religijnej sięga wielu pokoleń wstecz. Obecnie młodzi nie umieszczą w sypialni nad łóżkiem olejnego portretu Marii z Dzieciątkiem. Wśród dewocjonaliów na ślub nie brakuje jednak nowoczesnych drewnianych obrazów powlekanych srebrem i krzyży o ciekawym designie, które świetnie wkomponują się w nowoczesne aranżacje wnętrz.
  • Biżuteria religijna – ciekawym prezentem dla młodych będzie para osobistych krzyżyków, które z jednej strony będą akcentem religijnym, a z drugiej – stworzą całość podobnie, jak para młoda. Mogą to być również eleganckie różańce.

Warto wspomnieć, że wśród obrazów, które będą świetnym wyborem na prezent ślubny, są wizerunki świętych – patronów rodziny i małżeństwa. Obok Marii są to Święty Józef, Święta Joanna Beretta Molla oraz Święta Anna. Obrazy dodatkowo możesz uzupełnić grawerowaną tabliczką z życzeniami dla młodych.

Materiał partnera