Nuty zapachowe perfum

Czym są właściwie nuty zapachowe perfum?

Odpowiednio skomponowane perfumy są w stanie zawładnąć zmysłami zarówno ich użytkownika, jak i otoczenia. Poszczególne składniki perfum oraz odczuwane przez nas konkretne zapachy, wyczuwalne są jednak tuż po zetknięciu się z nimi, inne zaś, towarzyszą nam przez cały dzień, a czasem i dłużej. To zasługa nut zapachowych. Czym są nuty zapachowe? Jakie rodzaje wyróżniamy? Odpowiadamy!

Nuty zapachowe – co to takiego?

Nuty zapachowe są kompletem woni, które rozwijają się w kontakcie perfum ze skórą – każda z nich ma jednak inny czas ulatniania się. To dzięki nim, inny aromat wyczuwamy tuż po rozpyleniu perfum, inny po upływie kilku minut, a jeszcze inny po kilku godzinach od aplikacji pachnącej wody na skórze. Niemal każde perfumy, czy to produkty markowe, czy zamienniki perfum oryginalnych, składają się z zestawu trzech nut zapachowych i to w dużej mierze właśnie od nich zależy, który zapach poczujemy na wstępie, a który zostanie z nami najdłużej. Warto zaznaczyć, że w wysokiej jakości perfumach, nuty zapachowe mogą być wyczuwalne nawet do kilku godzin! Rozlewnią, oferującą wysokiej jakości zamienniki oryginalnych perfum jest sklep z perfumami, Zapach Luksusu.

Rodzaje nut zapachowych

Każdy flakon perfum skrywa w sobie od kilku do kilkunastu rozmaitych woni, składających się na trzy podstawowe nuty zapachowe, wśród których wyróżniamy:

  • nutę głowy – wyczuwalną tuż po aplikacji perfum,
  • nutę serca – wyczuwalną tuż po nucie głowy,
  • nutę bazy (zwaną też nutą głębi) – która utrzymuje się na skórze najdłużej.

Czym charakteryzują się poszczególne nuty zapachowe?

Nuta głowy jest tą najważniejszą z punktu widzenia klienta, poszukującego odpowiadającego mu zapachu – to właśnie ta nuta jest wyczuwalna jako pierwsza po rozpyleniu perfum. Nuta głowy w kilka sekund może więc zachęcić do zakupu danych perfum lub do nich zniechęcić. Składa się na nią zwykle kompozycja lekkich i odświeżających aromatów kwiatowych, bądź owocowych. Zapachy użyte do skomponowania nuty głowy, wyczuwalne są przez kilka do kilkudziesięciu minut.

Nuta serca łączy dwie pozostałe, jest ona dość mocno wyczuwalna – pierwsze jej wonie pojawiają się już po kilku minutach od rozpylenia. Z upływem czasu, jej aromaty stają się wyraźniejsze, jednak po kilku godzinach, ustępują ostatniej nucie – bazy. Na nutę serca składają się zazwyczaj aromaty korzenne, drewno, tytoń lub skóra.

Nuta bazy jest najmniej intensywna, a zarazem najtrwalsza, bowiem to właśnie ona pozostaje na skórze najdłużej i w głównej mierze decyduje o charakterze konkretnych perfum. W skład nuty bazy może wchodzić zapach piżma, drewna, żywic leśnych, wanilii oraz przypraw korzennych.

Materiał partnera