zwyzka za wiek a OC

Zwyżka za wiek w OC?

Młodzi kierowcy muszą mieć świadomość, że ze względu na młody wiek i mniejsze doświadczenie za kierownicą będą zmuszeni płacić wyższe ubezpieczenie OC. Istnieją jednak sposoby pozwalające zaoszczędzić na zakupie wspomnianego ubezpieczenia OC. 

Kim dokładnie jest młody kierowca według towarzystw ubezpieczeniowych?

Warto wiedzieć, że w tej kwestii brane pod uwagę są dwa istotne parametry. Pierwszym z nich jest oczywiście wiek. W zdecydowanej większości przypadków za młodych kierowców uznaje się osoby, które nie ukończyły 26 lat. Na rynku działają jednak znacznie bardziej rygorystyczne przedsiębiorstwa pod tym względem, gdzie młodym kierowcą jest osoba przed 24 rokiem życia. Kolejnym czynnikiem jest doświadczenie w prowadzeniu samochodu. Każdy kierowca, który ma uprawnienia do prowadzenia pojazdu krócej niż 2 lata, będzie uznawany za młodego. Zwyżka za wiek a OC? Ustalone zasady są spowodowane zwiększonym ryzykiem ubezpieczeniowym.

Dlaczego młodzi kierowcy muszą płacić wyższe ubezpieczenie?

Jest to związane przede wszystkim z postrzeganiem młodych kierowców jako osoby nieodpowiedzialne, lekkomyślne i niedoświadczone. Nikogo nie powinien dziwić wspomniany fakt, ponieważ młodzi kierowcy przeważnie dociskają pedał gazu. Jak wiadomo, nadmierna prędkość zaliczana jest do najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Ponadto bardzo często zbyt szybko decydują się na sportowe samochody, które mogą w stosunkowo krótkim czasie rozwinąć dużą prędkość. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że z dostępnych statystyk jednoznacznie wynika, że wskaźnik spowodowanych wypadków w przeliczeniu na 10000 osób jest najwyższy w grupie wiekowej 18-24 lata. Godny uwagi jest również fakt, że im starsi kierowcy, tym wspomniany wskaźnik jest na niższym poziomie. 

zwyzka za wiek a OC

W jaki sposób możliwe jest obniżenie ceny za OC?

  • Świetnym rozwiązaniem będzie wybranie samochodu z mniejszą pojemnością silnika. Należy mieć świadomość, że towarzystwa ubezpieczeniowe przeważnie stosują zwyżki za wiek wtedy, gdy młody kierowca zdecydował się na pojazd posiadający silnik o małej pojemności. 
  • Kolejną opcją może być wpisanie jako współwłaściciela pojazdu doświadczonego kierowcy. W najprostszym możliwym ujęciu samochód może być zarejestrowany na rodzica, który ma stosunkowo długą historię ubezpieczeniową, a także zniżki.
  • Można również korzystać z samochodu zarejestrowanego na kierowcę posiadającego zniżki. Rozwiązanie polega na zarejestrowaniu auta na doświadczonego kierowcę i zgłoszenie młodego kierowcy. Oczywiście w takiej sytuacji ubezpieczenie wzrośnie. Można mieć jednak całkowitą pewność, że będzie niższa w porównaniu do składki, którą musiałaby zapłacić samodzielnie wspomniany młody kierowca.
  • Najprostszą metodą będzie skorzystanie z dostępnych w internecie porównywarek. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że rozbieżności cenowe pomiędzy poszczególnymi ofertami towarzystw ubezpieczeniowych są ogromne. Osobom zainteresowanym uzyskaniem większej ilości informacji na temat ubezpieczeń komunikacyjnych, rekomendowane jest zapoznanie się z artykułem: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/0.html.

Materiał partnera