urazy biegaczy klinika kolana

Z jakimi typami schorzeń najczęściej borykają się biegacze?

Ruch to zdrowie. Jednak nawet zawodowi sportowcy zmagają się z kontuzjami. Dotyczy to również biegaczy, zarówno profesjonalnych, jak i amatorów – którzy w dużym stopniu narażeni są na schorzenia związane ze stawem skokowym oraz kolanami. Z jakimi typami schorzeń najczęściej borykają się biegacze oraz jak im zapobiegać, a przede wszystkim: jak je leczyć?

Na początku warto podkreślić, że każdy, nawet niewielki ból powinien być obserwowany, a jeśli jest to konieczne – skonsultowany z lekarzem. Nawet niewielki uraz może przekształcić się w dużo poważniejszy problem, który wykluczy możliwość biegania na długi czas.

Kolano biegacza – najczęściej występujące schorzenie biegaczy

Na pierwszym miejscu schorzeń, z którymi najczęściej borykają się biegacze znajduje się tak zwane kolano biegacza. Pod tym pojęciem mogą kryć się różne dolegliwości: zarówno ból w przedniej, jak i w bocznej części kolana, związany z zespołem pasma biodrowo-piszczelowego. Ból w okolicy stawu kolanowego może dotyczyć nawet 15% biegaczy. Warto pamiętać, aby nie bagatelizować pierwszych objawów: bólu kolana nie da się „rozbiegać”. Wielokrotne mikrourazy mogą doprowadzić do destrukcji chrząstki, obrzęku, a nawet zablokowania stawu.

Ból w obrębie stawu kolanowego może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj schorzenie to wiąże się ze zbyt słabymi mięśniami stabilizującymi, płaskostopiem, koślawością kolan, a także błędami w technice biegu lub nieprawidłowo dobranym obuwiem – mówi specjalista z poradni medycyny sportowej z Centrum Medycyny Specjalistycznej On-Clinic w Chorzowie – Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych schorzeń biegaczy, częstą przyczyną jest również brak rozgrzewki. Na szczęście całkowite zrezygnowanie z biegania zaleca się jedynie w ostateczności. W większości przypadków leczenie polega na częściowym ograniczeniu aktywności, wdrożeniu planu treningowego wzmacniającego odpowiedzialne za podtrzymywanie rzepki mięśnie, a także zastosowanie technik fizjoterapeutycznych – dodaje specjalista.

Złamania zmęczeniowe – złamania kości, które łatwo przeoczyć

Złamania będące wynikiem urazu są zazwyczaj widoczne na pierwszy rzut oka, a przede wszystkim bardzo bolesne. Tymczasem u biegaczy mogą pojawić się złamania, których objawy dają się we znaki wyłącznie po wysiłku. Mowa o złamaniach zmęczeniowych, które powstają w wyniku powtarzających się mikrourazów. W ostateczności zostaje przekroczona granica wytrzymałości kości, która pęka. Szczelina złamania może być ledwo widoczna na zdjęciach RTG, zwłaszcza w początkowym etapie schorzenia. Nie należy jednak bagatelizować pierwszych objawów, ponieważ kości przenoszące obciążenia goją się wolniej. A właśnie w kościach śródstopia, kości strzałkowej i piętowej najczęściej pojawiają się złamania zmęczeniowe.

Leczenie? Do momentu wygojenia złamania konieczne jest przerwanie treningów oraz jak najmniejsze przeciążanie uszkodzonej struktury. Do tego odpowiednia dieta, ewentualnie wspomagana suplementami. Zdrowe i mocne kości to gwarancja, że złamania nie pojawią się w przyszłości.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego – często występujące schorzenie stóp

Największe obciążenia podczas biegu przyjmują kolana oraz stopy. Dlatego, wśród najczęściej występujących schorzeń po raz drugi pojawiają się stopy. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się przy zapaleniu rozcięgna podeszwowego, które może stanowić nawet 5% wszystkich schorzeń dotykających biegaczy. W tym przypadku zalecane są głównie ćwiczenia rozciągające oraz mobilizacja stopy, a także przeanalizowanie techniki biegowej. Przyczyną jest bowiem najczęściej nadmierne spinanie stopy i mięśni łydek podczas biegania, spowodowane między innymi nadmiernym pochyleniem ciała do przodu.

Zapalenie ścięgna Achillesa – ścięgno szczególnie narażone na kontuzje

Jedną z częściej występujących kontuzji jest zapalenie ścięgna Achillesa. Jest to struktura łącząca kość piętową z mięśniami łydki. Początkowo dolegliwości mogą pojawiać się podczas ruchu, na przykład wspinania na palce. Nie należy lekceważyć tych objawów, ponieważ nieleczone zapalenie może doprowadzić nawet do zerwania ścięgna. Dlatego dolegliwości należy skonsultować z lekarzem, najlepiej z poradni schorzeń stopy, który wykona badanie USG oraz zaordynuje odpowiednie leczenie. Większość zmian wymaga jedynie ograniczenia biegania oraz noszenia wkładek do butów podnoszących piętę. Czasem stosuje się również łagodne leki przeciwbólowe.

Shin Splint – czyli ból kości piszczelowej/goleni

Ból w obrębie kości piszczelowej, podobnie jak kolano biegacza, może wiązać się z różnymi dolegliwościami. Może być związany z przeciążeniem, na przykład zbyt intensywnym treningiem. Często wiąże się ze złamaniami zmęczeniowymi. Shin Splint to również przeciążenie powięzi, związane z nieprawidłową techniką biegu, choć może mieć również inne przyczyny. Leczenie polega głównie na modyfikacji techniki, zimnych okładach oraz ćwiczeniach rozciągających – choć jest to zależne od przyczyny bólu. Pomocne mogą być również głębokie masaże, a także kinesiotaping.

Materiał partnera