Narty zjazdowe

Z jakich materiałów wykonywane są współczesne narty zjazdowe?

Sporty zimowe wykorzystujące narty zjazdowe cieszą się coraz większą popularnością, wymagają jednak zastosowania odpowiednio dobranego sprzętu sportowego. Narty poza osiąganiem odpowiednich prędkości na stoku muszą gwarantować także bezpieczeństwo. Dlatego właśnie pierwszym kryterium podczas ich zakupu jest wybór odpowiedniego materiału, z którego są wykonane.

Konstrukcja nart zjazdowych

Podstawowym elementem konstrukcyjnym narty jest jej rdzeń a materiałem, który cechuje każdą szlachetną płozę jest drewno. Rdzeń określa zwrotność, przyczepność, twardość, gładkość, wagę oraz cenę narty. Jest to materiał, który można zginać oraz prostować wiele razy bez utraty właściwości, co znacznie przedłuża żywotność w stosunku do innych materiałów.

Na rynku funkcjonuje kilka rodzajów drewna stosowanego do produkcji rdzeni, takich jak na przykład drewno topoli, które gwarantuje lekkość sprzętu. Innym materiałem, który jest równie chętnie stosowany to włókno szklane lub warstwy metalowe, które zapewniają niezwykle lekką konstrukcję płóz. Choć z reguły górne narty mają kompletny, ciągły drewniany rdzeń, tańsze wersje mogą być uzupełnione pewną ilością pianki i jest ona stosowana głównie w nartach dziecięcych, w wyniku czego powstaje lekka konstrukcja.

Konstrukcja nart zjazdowych składa się z około 30 – 50 pojedynczych części, które są indywidualnie dopasowywane i łączone w wysokiej jakości sprzęt sportowy. Większość z nich jest łączona podczas prasowania nart, w których skład wchodzą stalowe krawędzie, dolna taśma, górna taśma, rdzeń i powierzchnia. Warstwy rdzenia są zazwyczaj układane z dołu do góry- powłoka znajduje się na dole, a następnie układane są stalowe krawędzie, taśmy gumowe lub elastomerowe służące do tłumienia drgań.

Rekomendowane jest stosowanie dwóch tytanowych warstw, które pokrywają dolną i górną część rdzenia. Z uwagi na fakt, iż mają one odmienne właściwości od drewnianego rdzenia, łączone tworzą konstrukcję, która świetnie tłumi drgania i ma wyjątkową sztywność skrętną. Z reguły powierzchnię narty drukuje się za pomocą druku cyfrowego lub termosublimacji, w wyniku której wosk zostaje odparowywany na materiał w stanie gazowym.

Dlaczego warto zwracać uwagę na materiał wykonania nart?

Jak mówi sprzedawca ze sklepu narciarskiego w Krakowie NartyKraków: Sporty zimowe cieszą się coraz większą popularnością, a narty znajdują się dziś w wyposażeniu praktycznie każdego miłośnika aktywności fizycznej. Jest to sprzęt, który w bezpośredni sposób wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy, dlatego bardzo ważne jest, aby narty były wykonane z wysokogatunkowego drewna (np. topoli) lub włókna szklanego.

Najważniejszy element nart, czyli rdzeń, wpływa w bezpośredni sposób na jakość jazdy oraz bezpieczeństwo. Dlatego warto wybierać materiały dobrej jakości, takie jak drewno, czy włókno szklane, które nadają nartom lekkości, przyczepności oraz trwałości. Decydując się na zakup nart zjazdowych należy skorzystać z usług renomowanych sklepów ze sprzętem narciarskim. Doświadczony personel oraz szeroki asortyment pozwolą na wybór dobrych jakościowo nart.

Materiał partnera