Łowienie ryb

Z czego składają się kulki proteinowe do połowu ryb?

Jesteś wędkarzem i szukasz sposobu na skuteczny połów karpia? Dotychczasowe przynęty nie przynosiły oczekiwanych rezultatów? Być może rozwiązaniem problemu będą coraz popularniejsze kulki proteinowe, dostępne obecnie w praktycznie każdym sklepie wędkarskim. Zawierają one wiele składników, których mieszanka jest bardzo atrakcyjną zanętą dla dużych ryb. Sprawdź, jakie zalety mają i z czego składają się kulki proteinowe.

Kulki proteinowe – na jakie ryby?

Kulki proteinowe są skuteczną zanętą wędkarską stosowaną również jako przynęta w formie haczykowej (kulki tonące i pływające), zwłaszcza jeżeli masz zamiar wybrać się na połów karpi. Dobrze dobrane kulki powinny zwabić większe osobniki. Charakteryzują się twardą i mało atrakcyjną dla małych ryb powierzchnią, mają różne smaki i aromaty, można je zakupić w formie pływającej bądź tonącej. Kulki tonące mają składniki, które nie pozwalają im na unoszenie się na powierzchni, są idealne do połowu na włos (zaczepiane są nie na haczyku, ale na umieszczonym przy nim włosie). Kulki pływające posiadają z kolei komponenty, które nie przyczyniają się do ich na utonięcia, można ich używać w warunkach, które nie pozwalają na zastosowanie innej przynęty. Podsumowując jednak jednym zdaniem, użycie kulek proteinowych na pewno zwiększy szanse na skuteczny połów karpia.

Skład kulek proteinowych

Sprawdźmy, z czego tak dokładnie składają się kulki proteinowe. Znajdują się w nich składniki, które decydują o konsystencji, smaku i aromacie przynęty. Są to zarówno składniki roślinne, jak i składniki zwierzęce, które są źródłem białka i cukrów. Można powiedzieć, że skład kulek proteinowych jest połączeniem:

  • mączki (np. kukurydzianej, sojowej, rybnej, krewetkowej),
  • ziaren roślin (kukurydza, rzepik, konopie, czarnuszka, siemię lniane),
  • białka zwierzęcego,
  • słodzika,
  • mleka,
  • jajek,
  • aromatycznych dodatków.

Rodzajów ostatniego składnika – ekstraktów, które nadają kulkom specyficzny aromat, jest ogromny wybór. Niegdyś nie było ich w ogóle, później pojawiły się „domowe” aromaty, takie jak wanilia, piernik oraz czosnek. Obecnie stosuje się również kompozycje owocowe, orzechowe czy o zapachu cukierków. Konsystencja, jak już wspominaliśmy, jest twarda, a kolor wyrazisty – żółty, czerwony, różowy – sprzyjający widoczności w często zamulonych zbiornikach wodnych.

Gdzie można zaopatrzyć się w kulki proteinowe?

Kulki proteinowe są zanętą stosowaną od niedawna, ale ich popularność bardzo wzrosła – obecnie są jednym z najpopularniejszych pokarmów służących do nęcenia karpia. W sklepach wędkarskich, takich jak RK Baits, w którym zamówień można dokonywać również online, jest dostępna szeroka oferta kulek proteinowych oraz innych zanęt wędkarskich.

Materiał partnera