Jak wybrać najlepszy rower na wycieczki?

Jazda na rowerze to nie tylko najbardziej ekologiczny sposób szybkiego przemieszczania się, ale także świetna i coraz bardziej ceniona rozrywka. W ostatnim czasie rowery cieszą się coraz większą popularnością, zarówno jako środek transportu do pracy i szkoły, jak i narzędzie do uprawiania hobby.

Na przestrzeni ostatnich lat znacznie przybyło rowerzystów zwłaszcza na miejskich drogach. Wybór roweru zamiast samochodu czy autobusu, pozwala zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy, a dodatkowo sprzyja zdrowiu – przekonuje nasz rozmówca z firmy POLBIKE. Będąc praktycznym środkiem transportu na co dzień, rower jest jednocześnie świetną alternatywą spędzania czasu wolnego. Jak wybrać rower na weekendowe wycieczki?

Dobierz rower do warunków jazdy

Szukając roweru do jazdy rekreacyjnej, po pierwsze musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie konkretnie trasy planujemy pokonywać. Inny rower sprawdzi się podczas krótkich rodzinnych wypadów za miasto, inny na międzynarodowych trasach planowanych na kilka tygodni, jeszcze inny na trudnych szlakach w terenie.

Rower turystyczny/trekkingowy

To propozycja dla osób, które  szukają odpowiedniego sprzętu na wycieczki o umiarkowanym stopniu trudności. Rower trekkingowy sprawdzi się równie dobrze w mieście, jaki podczas dłuższego wypadu i jazdy po słabszej jakości drogach. Takie rowery zawsze wyposażone są w błotniki, praktyczny bagażnik, amortyzowane siodełka i dobre oświetlenie.

Ich budowa pozwala na zachowanie wyprostowanej postawy podczas jazdy, co z jednej strony podnosi wygodę, z drugiej natomiast nieco ogranicza prędkość. Dobre rozwiązanie dla osób aktywnych na co dzień i poruszających się w zróżnicowanym terenie z przewagą tras utwardzanych, jednak raczej nie dla „wyczynowców”.

Na trudniejsze trasy – rower crossowy

Rowery typu cross są podobne do trekkingowych, jednak z pewnością ułatwią nieco bardziej agresywną jazdę w trudniejszych warunkach. Nie posiadają akcesoriów takich jak bagażnik czy błotniki, przeznaczone są więc głównie do jazdy terenowej, choć bez problemu poradzisz sobie na nim również w mieście.

Rower górski do jazdy ekstremalnej

Jeżeli jesteś jedną z tych osób, dla których wycieczka oznacza wyciskanie potów na stromych górskich podjazdach, jazdę przez piach, błoto i wyboje, jedynym rozwiązaniem jest dla ciebie rower górski (MTB). Górale charakteryzują się dużo mocniejszą konstrukcją i szerokimi oponami, które zabezpieczą cię przed ugrzęźnięciem w grząskiej glebie i pomogą pokonać trudne podjazdy.

Niemożliwe jest zatem wskazanie jednego najlepszego roweru na wycieczki. Wybór modelu odpowiedniego do twoich potrzeb powinien zawsze uwzględniać wymagania, jakim będzie musiał sprostać podczas eksploatacji. Szerokość opon, geometria i wytrzymałość ramy, ustawienie siodełka względem kierownicy – wszystko to zależy od indywidualnych upodobań i warunków na trasie.

Materiał partnera