kobieta w górach

Weź ze sobą raki turystyczne – nie ryzykuj podczas wiosennych wycieczek!

Wiosna oznacza coraz dłuższe i cieplejsze dni. Choć obecnie górskie wycieczki nie wskazane, to w przyszłym sezonie o tej porze roku najprawdopodobniej rozpocznie się sezon letni. Warto dowiedzieć się, jakie środki ostrożności należy zachować, aby nasze wędrówki były bezpieczne. Przede wszystkim należy pamiętać, że pogoda, jaka panuje w mieście i na nizinach, może znacznie różnić się od tej w górach.

To, że wiosna dotarła tam, gdzie mieszkasz, nie oznacza, że jest ona także na zboczach i szczytach górskich. Nawet jeśli w nizinach od dłuższego czasu utrzymuje się plusowa temperatura i nie ma opadów śniegu, nie gwarantuje to, że w górach jest podobnie. Podczas samej wyprawy pogoda w wyższych partiach terenu może być całkiem inna niż ta, którą będziesz się cieszył podczas wychodzenia z domu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do trekkingu. Raki turystyczne są jedną z rzeczy, o której warto pomyśleć przed wyjściem w góry.

Raki to nie tylko sprzęt dla profesjonalistów

Jeśli na myśl o rakach, podobnie jak wielu ludziom, przychodzą Ci do głowy zimowe wyprawy w Tatry albo wspinaczka w Himalajach to wiedz, że to nie sprzęt zarezerwowany dla alpinistów. Przydają się on nie tylko podczas trudnych zimowych wspinaczek i w bardzo wysokich górach. Raki turystyczne, bo nich mowa, okażą się bardzo przydatne również podczas wiosennej wycieczki, dlatego warto się w nie zaopatrzyć. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie teren, po którym zamierzasz się poruszać, jest stromy i do tego śliski lub oblodzony. Odpowiednio użyte mogą uchronić Cię przed poważnym wypadkiem lub kontuzją. W wyższych partiach gór oblodzenie utrzymuje się często przez większą część roku, tam taki sprzęt staje się wręcz niezbędne.

Uniwersalne rozwiązanie

Raki turystyczne to po prostu specjalne „ostrza”, które zakłada się na buty. W trakcie wędrówki skierowane są one ostrą krawędzią w kierunku podłoża, dzięki czemu pozwolą Ci utrzymać równowagę i zapewnią bezpieczeństwo na szlaku. Co ważne, nie wymagają specjalnego obuwia, raki koszykowe założysz bez problemu na swoje buty trekkingowe. Wyregulujesz rozmiar tak, żeby dobrze pasowały do Twojego obuwia. Pamiętaj, że prawidłowo założone muszą być ciasno osadzone na bucie. Sama regulacja i założenie są dość proste i nikt nie powinien mieć z tym problemów. Na łatwiejszych szlakach sprawdzą się nie tylko raki paskowe, ale także raczki. Zasada ich działania jest taka sama z tą różnicą, że ostrza, które ułatwiają chodzenie po śliskiej i stromej powierzchni, są po prostu mniejsze.

Łatwość użytkowania, możliwość dopasowania do każdych butów i przede wszystkim gwarancja dużo większego bezpieczeństwa to coś, co sprawia, że warto zainwestować w raki turystyczne.

Materiał partnera