kolarz

W co zainwestować, aby jeździć szybciej?

Tuning roweru jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którym zależy na osiągnięciu jak najwyższych wyników i wyciśnięciu ze swojego sprzętu jak najwięcej. Zawodowi rowerzyści marzą o tym, aby ich jednoślad zarówno świetnie się prezentował, jak i gwarantował wysokiej klasy doznania. Można to osiągnąć dzięki kilku modyfikacjom i akcesoriom, które mają duży wpływ na rozpędzanie się i osiąganie większych prędkości.

Które elementy odpowiadają za rozwijanie prędkości?

Komfortowa jazda na rowerze zależna jest od wielu czynników. Drogie i profesjonalne rowery mają to do siebie, że umożliwiają sprawniejszą jazdę. Nie oznacza to jednak, że sprzęt ze średniej i niskiej półki skazany jest na powolne rozpędzanie się.

W pierwszej kolejności warto skupić się na oponach. Ich szerokość i bieżnik powinny być dostosowane do powierzchni, po jakiej zamierza poruszać się kolarz. To od odpowiednio dobranych opon zależy, jak szybko rower będzie się poruszał. Należy bowiem pamiętać, że rozpędzanie się powinno przebiegać sprawnie i z jak najmniejszym nakładem pracy kolarza. Dlatego tak ważne jest utrzymanie właściwego ciśnienia w kołach. Niedostatecznie napompowane opony rowerowe zwiększają tarcie toczne. W związku z tym kolarz zmuszony jest poświęcić więcej energii, by się rozpędzić, paradoksalnie tracąc przy tym na szybkości.

Dobrą opcją jest także wymiana pedałów. Odpowiednie zaczepienie stóp pozwoli na bezpieczne przyspieszanie, bez obawy, że podczas zwiększania nacisku na pedał noga niepostrzeżenie się z niego zsunie. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, które często, w odróżnieniu od pedałów fabrycznych, posiadają więcej zabezpieczeń i bloków. Ciekawą propozycją są chociażby pedały z pomiarem mocy, dzięki którym można dodatkowo kontrolować swoje postępy. To rozwiązanie pozwala na przeprowadzenie obustronnego pomiaru, gwarantującego rowerzyście wiedzę na temat pracy nóg.

Jak dbać o rower, by rozwijać większe prędkości?

Ilu kolarzy, tyle opinii. Z jednym jednak się zgadzają – odpowiednio przeprowadzony, regularny serwis jest gwarancją sukcesu. Rower, jako urządzenie napędzane za pomocą siły wytwarzanej podczas pedałowania, wymaga zachowania równowagi między poszczególnymi układami. Jednym z nich jest korba, która poprzez łańcuch przekazuje energię na tylne koło. Tylko czysty i dobrze nasmarowany łańcuch może zapewnić prawidłowe przekazywanie energii, co z kolei będzie przekładać się na odpowiednią prędkość jazdy.

Duże znaczenie w zwiększaniu prędkości na rowerze ma także właściwe ustawienie roweru oraz rama. Trening znacznie się komplikuje podczas jazdy na źle wyprofilowanym rowerze. Ogromną rolę w procesie przyspieszania odgrywa także dopasowana wysokość siodełka oraz ustawienie ramy. Nisko ustawione siodełko może blokować siłę kolarza, czego efektem będzie osiąganie mniejszych prędkości – dodaje pracownik sklepu Makra – Sport, posiadającego w swojej ofercie rowery oraz wysokiej jakości akcesoria kolarskie.

Jazda rowerem powinna być przede wszystkim przyjemna. Dzięki odpowiednio dobranym oponom, nasmarowanemu łańcuchowi i zabezpieczającym stopy pedałom możliwe będzie rozwijanie większych prędkości. Warto także pomyśleć nad zakupem specjalistycznej, kolarskiej odzieży. Dopasowany strój nie będzie powodował oporu powietrza, co przełoży się na bardziej ergonomiczną jazdę.

Materiał partnera