Wyposażenie szkolnej sali do WF

W co powinna być wyposażona dobra sala do WF?

Trudno sobie wyobrazić prowadzenie lekcji WF-u w szkole bez dobrze wyposażonej sali gimnastycznej. Czego nie powinno zabraknąć w takim miejscu, tak aby by mogły się w nim odbywać ciekawe i bezpieczne zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży? Jakie elementy wyposażenia sali są niezbędne, a jakie będą interesującym dodatkiem do standardowego sprzętu? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.  

Podstawowe wyposażenie sali gimnastycznej

Szkolne sale gimnastyczne, w zależności od możliwości danego obiektu, mogą różnić się wielkością. Cała dostępna w sali przestrzeń powinna być funkcjonalnie zaaranżowana, aby stworzyć dzieciom optymalne warunki do aktywności fizycznej. Nie może zabraknąć drewnianych drabinek gimnastycznych zamontowanych na ścianach, nieodzowne będą również ławeczki dla uczniów, a także akcesoria do uprawiania sportów zespołowych: kosze do gry w koszykówkę, siatki do siatkówki i przenośne bramki do piłki nożnej. Inny niezbędny w sali do WF-u sprzęt to m.in materace gimnastyczne różnej grubości oraz piłki do gier, w tym dobrze znane wszystkim uczniom piłki lekarskie. Jak wylicza nasz rozmówca ze sklepu sportowego SPORT PLUS:

na lekcjach wychowania fizycznego korzysta się również ze skrzyń, odskoczni gimnastycznych czy kozłów, a także mniejszych akcesoriów: skakanek, hantli, gum, hula-hopów czy klocków do rozciągania. Przy takiej sali zwykle się też przydaje zaplecze do bezpiecznego przechowywania ruchomych pomocy do ćwiczeń – na przykład piłek w koszach, a materacy na wygodnych w obsłudze wózkach.

Dobry sprzęt to bezpieczny sprzęt

Dla wyboru wyposażenia sali gimnastycznej kluczowe jest kryterium funkcjonalności i bezpieczeństwa używanego przez dzieci i nauczycieli sprzętu. Aktywność fizyczna, nawet w przypadku prawidłowo wykonywanych ćwiczeń pod nadzorem nauczyciela, obarczona jest pewnym ryzykiem – wykorzystanie dobrej jakości sprzętu i akcesoriów to ryzyko minimalizuje. Warto też pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach w sali gimnastycznej np. w postaci osłon na grzejniki. Na miejscu powinna znajdować się też apteczka z wyposażeniem potrzebnym do udzielania pierwszej pomocy. Sprzęt sportowy do szkolnych sal gimnastycznych powinien też być trwały i solidnie wykonamy: placówki edukacyjne raczej nie mogą sobie pozwolić na częstą wymianę wyposażenia, warto więc znaleźć godnego zaufania dostawcę.

A może coś więcej niż standard?

Oczywiście, na wybór i zakup szkolnego sprzętu ma wpływ wiele różnych czynników, w tym kwestie finansowe. Nie każda szkoła może sobie pozwolić na zaopatrzenie się w takie wyposażenie, o jakim marzyliby uczniowie oraz nauczyciele i rodzice. Jednak jeśli jest taka możliwość, warto pomyśleć o zakupie artykułów, które nie są co prawda niezbędne na lekcjach WF-u, ale mogą sprawić, że uczniowie będą chętniej i z większym zaangażowaniem w nich uczestniczyć. Ciekawym pomysłem może być sprzęt fintess dla dziewczynek np. orbitreki, stepy czy maty do ćwiczeń. Nie zawsze są to duże wydatki dla szkoły, a mogą znacznie zmienić postrzeganie przez uczniów lekcji WF-u – zwłaszcza jeśli lekcje te będą prowadzone przez zaangażowanego w swoją pracę nauczyciela, potrafiącego znaleźć i wdrożyć na zajęciach ciekawe pomysły.

Materiał partnera