trekking w gorach buty do trekkingu sprzet

Trekking w górach. Jak się do niego przygotować?

Wyprawa w góry jest nie tylko rozrywką i relaksem, ale także sposobem na aktywne spędzenie wolnego czasu z przyjaciółmi lub rodziną. Górskie wycieczki dają również okazję na lepsze obcowanie z przyrodą i podziwianie pięknych widoków. Niezależnie od tego, czy wybieramy się w góry po raz pierwszy, czy jesteśmy już zaprawieni w górskich wyprawach, zawsze powinniśmy podchodzić do wycieczek w góry z rozwagą. Podstawą będzie odpowiednie przygotowanie fizyczne oraz zabranie ze sobą wszystkich niezbędnych rzeczy potrzebnych do trekkingu. Powinniśmy także pamiętać, iż pogoda w górach często się zmienia i brać to pod uwagę podczas planowania wycieczki. Jak przygotować się do trekkingu?

Buty trekkingowe

Właściwe obuwie jest absolutną podstawą, jeśli chodzi o trekking w górach. Wybierając buty powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby były przeznaczone specjalnie na piesze wycieczki trekkingowe. Muszą dobrze stabilizować kostkę i stopę, a także zapewnić dobrą przyczepność do podłoża, zwłaszcza w śliskich i wilgotnych warunkach.

Buty trekkingowe dobrze jest nieco rozchodzić przez wyprawą na górski szlak. Zmniejszy to ryzyko pojawienia się odcisków czy otarć, które podczas wycieczki byłyby uciążliwe. Ponadto, buty trekkingowe powinny być wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia i zapewniających dobrą cyrkulację powietrza.

Wyposażenie niezbędne do trekkingu

Oprócz odpowiednich butów niezbędna jest także ciepła, nieprzemakalna kurtka oraz spodnie. W plecaku powinna znaleźć się ciepła czapka, która w razie potrzeby będzie zapobiegała uciekaniu ciepła przez głowę.

Jak mówi jeden z pracowników sklepu NordicSklep.pl:

Wybierając się w góry, pomocne będą kije trekkingowe, które odciążą nieco organizm. Dodatkowo pomogą wzmocnić mięśnie pleców, brzucha oraz ramion. W wyprawie trekkingowej ważny będzie również duży plecak z pasem biodrowym i regulowanymi paskami, który pomieści wszystkie niezbędne rzeczy.  Trzeba pamiętać także o prowiancie, niezależnie od tego, jak długą wyprawę planujemy.

Przygotowanie fizyczne do trekkingu

Wychodząc w wysokie góry, trzeba być przygotowanym na spadek ciśnienia i ograniczoną ilość tlenu w powietrzu. Dodatkowym ciężarem będzie plecak z ekwipunkiem. Chcąc przygotować się kondycyjnie do trekkingu w górach, najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie treningu wytrzymałościowego z treningiem siłowym. Treningi wytrzymałościowe powinny być jak najdłuższe. W poprawieniu kondycji doskonale sprawdzą się także interwały. Najważniejsze jednak, aby znaleźć aktywność, która sprawia przyjemność i którą można wykonywać regularnie.

Chcąc uprawiać trekking w górach, zawsze należy się do niego dokładnie przygotować. Bardzo ważny jest zarówno aspekt fizyczny, jak i niezbędny ekwipunek. Wychodząc w góry, zawsze należy być przygotowanym na każdą ewentualność i rozsądnie oceniać swoje możliwości.

Materiał partnera