Posiłki przygotowywane z myślą o szkółkach sportowych

Szkółka sportowa dla dzieci. Pakiet zajęć z posiłkami

Nic tak nie wspiera wszechstronnego rozwoju dziecka, jak pełnowartościowe i zróżnicowane pożywienie. Jakość posiłków przekłada się bezpośrednio na samopoczucie, a ono zaś na wyniki osiągane w szkole. Bez odpowiedniego jedzenia, nie może być też oczywiście mowy o sukcesach sportowych. Te bowiem napędzane są między innymi dawką węglowodanów, białek, tłuszczy, soli mineralnych oraz witamin.

Szkółki sportowe, rozumiane jako pełnoprawne obozy dla najmłodszych, to wspaniałe przedsięwzięcia, wszechstronnie przygotowujące przyszłych mistrzów do nadchodzącego sezonu. Mogą one być interdyscyplinarne bądź skupione wyłącznie na jednym rodzaju gry. Co jednak istotne, oprócz zajęć typowych fizycznych wszystkie oferują mnogie atrakcje, świetnie znane z tradycyjnych koloni.

Dieta najmłodszych zawodników

Z wyjazdami, o jakich mowa nierozerwalnie związany jest temat żywienia. Doskonale się domyślamy, że dieta usportowionych dzieci nie może być przypadkowa.

Jak wiadomo – mówi osoba reprezentująca firmę cateringową „Iwona”nie istnieje produkt, który zawierałby wszystkie najpotrzebniejsze składniki. Z tego właśnie powodu zerwanie z monotonią i postawienie na naturalne, urozmaicone dania okazuje się najlepszym wyjściem. Tylko w ten sposób udaje się zabezpieczyć organizm młodego człowieka przed wystąpieniem groźnych niedoborów. Co więcej, włączenie w rozkład dnia przerw na posiłki skomponowane z warzyw, owoców, artykułów zbożowych, mięsnych i mlecznych zapewni należyty przypływ siły, będąc przy tym niezbędnym wsparciem w regeneracji. Ponadto, pomijając resztę plusów, serwowanie wartościowego pożywienia pozytywnie wpływa na wzrost sprawności umysłowej.

Specyfika szkółek sportowych

Szkółka piłkarska, koszykarska, czy pływacka ze względu na swoją specyfikę niejako wymusza zwiększone zapotrzebowanie energetyczne. Ogólnie rzecz biorąc, w odniesieniu do młodzieży uprawiającej sport mówimy o wartościach nawet o 50% większych, niż w przypadku osób dorosłych. Wszystko zależeć będzie jednak od dyscypliny, częstotliwości i intensywności treningów. Pamiętajmy, że bardzo ważnym elementem całości jest odpowiednie rozłożenie posiłków w trakcie dnia, oprócz kaloryczności uwzględniające również przerwy między jedzeniem a wysiłkiem.

Praktyki najlepszych firm cateringowych

Choć łatwo to wszystko powiedzieć, prawdziwym wyzwaniem będzie wprowadzenie i trzymanie się powyższych zasad w praktyce. Przygotowywanie posiłków dla dzieci wymaga doświadczenia, wybitnych umiejętności kulinarnych oraz naprawdę sporej wiedzy, wykraczającej poza zwykłe trzymanie się jadłospisu. To jednak nie koniec wymogów. Firma cateringowa, zajmująca się gotowaniem dla najmłodszych musi bowiem spełniać szereg norm: zarówno europejskich, jak i tych opracowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Dodatkowo, warto by stosowała ona powszechnie znane zasady GHP i GMP, jak również trzymała się wymogów systemu HACCP.

Ustalenie idealnego menu

Jak zdążyliśmy wykazać, wysoka jakość żywności obecnej w szkółkach to rzecz niepodlegająca dyskusji. Zanim jednak pierwszy posiłek zostanie podany, w sprawie menu organizatorzy powinni skonsultować się z rodzicami oraz samymi uczestnikami obozu. Chodzi nie tylko o preferencje wynikające z różnych przekonań, czy też kwestię uczulenia na alergeny, ale również o smak. By wyjazd jeszcze bardziej się udał, każdy musi być zadowolony z tego, co znajdzie się na jego talerzu. Na szczęście, pełnowartościowe produkty – zwłaszcza umiejętnie połączone z aromatycznymi przyprawami – są zazwyczaj wyjątkowo pyszne.

Materiał partnera