trening pilka nozna slupki pacholki grzybki treningowe

Sprzęty i akcesoria niezbędne w treningu piłkarskim

Trening piłkarski nie polega na samej grze, ale przede wszystkim na ćwiczeniach wspierających wydolność, kondycję, szybkość i koncentracje piłkarzy. Trenerowi w zaplanowaniu treningu może pomóc profesjonalny sprzęt treningowy i akcesoria, dzięki którym zapewni on swoim podopiecznym ciekawy i skuteczny trening. Podpowiadamy, jakie sprzęty i akcesoria są najczęściej wykorzystywane podczas treningów piłkarskich do udoskonalania swoich umiejętności.

Drabinki i płotki treningowe

Koordynację ruchową i pracę nóg można wesprzeć, wykorzystując w tym celu drabinki koordynacyjne, które bardzo dobrze sprawdzają się na każdym etapie treningu piłkarskiego, zarówno wśród początkujących, jak i doświadczonych zawodników. Drabinka treningowa jest uzupełnieniem i urozmaiceniem sprawnościowych zajęć treningowych. Dzięki niej piłkarze mogą ćwiczyć swoją kondycję, przyspieszenia i precyzję kroków. Sprzęt ten wyposażony jest w powłokę antypoślizgową i sprawdza się zarówno na treningu na dworze, jak i na hali.

Natomiast płotki treningowe umożliwiają poprawę techniki biegu, co ma szczególne znaczenie w osiąganiu dużych prędkości oraz poprawę koordynacji ruchowej, dzięki czemu możliwe jest precyzyjniejsze wykonywanie ćwiczeń. Dzięki regularnym ćwiczeniom z wykorzystaniem drabinek i płotków treningowych jesteśmy w stanie zwiększyć swoją zwinność, sprawność, koncentracje i siłę różnych partii mięśniowych. Co więcej, opanujemy precyzję kroków i zwiększymy ich szybkość, co na pewno zaskoczy przeciwników na boisku.

Pachołki i tyczki treningowe

Pachołek i tyczka treningowa bardzo często przydają się w czasie treningów i wykorzystywane są, np. do wykonywania slalomu czy rozgrzewki. Umożliwiają poprawę koordynacji ruchowej oraz precyzję kierowania piłką. Można nimi oznaczyć granice boiska i inne poszczególne strefy, w ramach których mają poruszać się piłkarze. Pachołek treningowy może znaleźć także zastosowanie, jako słupek, np., kiedy gracze nie mają dostępu do profesjonalnych bramek. Dostępny jest on w różnych kolorach i konstrukcjach – można spotkać pachołki treningowe z otworami lub bez otworów. Natomiast tyczki treningowe wyposażone są w metalowy szpic u podstawy, który pozwala wbić tyczkę w murawę pod dowolnym kątem.

Koszulki, czyli znaczniki piłkarskie 

Znaczniki piłkarskie to akcesoria, które przydają się nie tylko podczas samej gry, ale właśnie podczas treningu piłkarskiego. Przydatne są wtedy, gdy dzielone są ekipy na dwie lub więcej drużyn w celu ćwiczeń stałych fragmentów gry. Przydają się one także w czasie trenowania gry w przewadze i pozwalają w profesjonalny sposób przeprowadzić trening.

Profesjonalne znaczniki piłkarskie charakteryzują się wyrazistą barwą, dzięki czemu każdy zawodnik może dostrzec kolegę ze swojej drużyny.

Nie ograniczają one swobody ruchów, nie hamują mobilności oraz nie powodują otarć czy uszkodzeń naskórka w czasie intensywnych treningów. Przy wyborze barwy koszulki warto wybrać taką kolorystykę, która będzie odróżniała się, np. od koszulek innego klubu czy szkółki piłkarskiej

zauważa specjalista ze sklepu sportowego Dacco z siedzibą w Świdnicy, który jest producentem odzieży i sprzętu sportowego.

Mury piłkarskie treningowe

Mury piłkarskie są bardzo przydatne podczas treningów do szkolenia zawodników w ataku. Na rynku dostępne są mury w różnych wysokościach, dzięki czemu trenerzy mogą zaplanować treningi dla drużyn w różnym wieku. Odzwierciedlają one figurę i wysokość przeciętnego piłkarza podczas wyskoku. Mur najczęściej wykonany jest z wytrzymałej stali lub z plastiku. Dużą popularnością cieszą się także dmuchane mury samowstające, w których komora dolna napełniana jest wodą, dzięki czemu postać utrzymuje pozycję pionową oraz wraca do takiej pozycji po uchyleniu. Mury piłkarskie mogą być stosowane podczas treningów pod gołym niebem, na sztucznej murawie oraz na hali. Pozwalają realizować różnorodne koncepcje treningowe i realistycznie odtworzyć pewne sytuacje z meczu.

Materiał partnera