Hulajnoga

Skąd wzięła się moda na hulajnogi?

Na początku było koło. A przynajmniej od tego zaczęła się produkcja hulajnogi, która obecnie przeżywa swój wielki renesans. Chociaż była znana naszym rodzicom, dziadkom, a nawet pradziadkom, nie każdy słyszał jej historię. Ta prosta konstrukcja pojawiła się w XIX w. w kilku krajach, w tym w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Do dzisiaj nie wiadomo, kto skonstruował pierwszą hulajnogę. Jak jednak przebiegała jej ewolucja?

Hulajnoga – jak to się wszystko zaczęło?

Chociaż hulajnoga pojawiła się na ulicach w XIX wieku w kilku krajach, nikt nie może jednoznacznie stwierdzić, kto jest jej wynalazcą. Mimo to wielu specjalistów uważa, że pierwszą hulajnogę skonstruowano w 1817 roku w Niemczech.

– 12 czerwca niemiecki wynalazca Karl Freiherr Drais von Sauerbronn zaprezentował konstrukcję, na której można było wygodnie siedzieć i odpychać się dwiema stopami. Oczywiście wyglądała ona zupełnie inaczej niż współczesne modele. Ponadto nie cieszyła się zbytnią popularnością – Freiherr Drais von Sauerbronn sprzedał ją na licytacji za jedyne 5 marek – mówi specjalistka z firmy Nikimax Marta Dudziec.

Kolejna teoria brzmi, że prawdziwym wynalazcą był Walter Lines, mieszkaniec Wielkiej Brytanii. Ten 15-latek stworzył ciekawy projekt w formie zbliżonej do modeli XIX wieku. Jego zabawka z czasem zyskała popularność, by potem ewoluować i w 1916 roku przyjąć postać autopedów. Wyposażone w silniki spalinowe, składały się z platformy, dużych kół oraz kolumny kierowniczej. Natomiast dopiero w 1985 roku rynkiem zawojowały hulajnogi Go-Ped, podobne do współczesnych wersji.

Łatwo zauważyć, że moda na hulajnogi trwa od wielu lat. Dostarczają nie tylko mnóstwo radości, ale też są praktyczne i stanowią doskonałą alternatywę dla generujących spaliny aut.

Czy warto zainwestować w nowoczesną hulajnogę?

Bez wątpienia dobra hulajnoga sportowa sprawdzi się zarówno w przypadku młodszych, jak i starszych miłośników ruchu. Wykonana z solidnego aluminium i włókna szklanego, posłuży użytkownikowi przez wiele lat. Ponadto taki pojazd przekłada się na korzyści zdrowotne. W trakcie jazdy na hulajnodze pracuje więcej mięśni niż podczas pedałowania na rowerze.

Hulajnoga dostarcza więc mnóstwo zdrowego ruchu, poprawia kondycję i przyspiesza spalanie tłuszczu. To świetne rozwiązanie zarówno dla dzieci, jak i starszych osób. Poza tym to ekologiczny środek transportu, przy tym poręczny i lekki. Można ją zostawić praktycznie wszędzie. Ta konstrukcja daje mnóstwo radości i zabawy w każdym wieku – przekonaj się osobiście.

Materiał partnera