ochraniacze-bokserskie

Rola ochraniaczy w treningu bokserskim

Boks to jeden z tych sportów, podczas uprawiania których wyjątkowo łatwo o kontuzję. Tej ostatniej nabawić się można nie tylko wskutek choćby niedostatecznego rozgrzania mięśni i stawów, podczas gwałtownego ruchu, ale również w wyniku otrzymania ciosu. Dotyczy to zarówno zawodowców, jak i amatorów. Nie można więc zbagatelizować kwestii odpowiedniego zabezpieczenia, zapewnianego przez ochraniacze.

Do tych najbardziej podstawowych należą ochraniacze na zęby. Do wyboru są zasadniczo trzy typy:

  • tzw. boil and bite, które dopasowuje się do szczęki po rozgrzaniu ich w gorącej wodzie,
  • żelowe – nieco droższe, ale też wygodniejsze i zapewniające lepszą amortyzację uderzeń,
  • protetyczne – robione na wymiar i z racji ceny (co najmniej kilkaset złotych) używane raczej wyłącznie przez profesjonalistów.

Dobrze dobrany ochraniacz skutecznie uniemożliwi zarówno wybicie czy ukruszenie pojedynczych zębów, jak i uszkodzenie szczęki w większym zakresie. Ochroni też przed przygryzieniem język, wargi oraz wewnętrzną część policzków.

Ochrona dłoni

Kolejnym podstawowym elementem wyposażenia każdego boksera są taśmy, zwane inaczej bandażami lub owijkami. Wkłada się je pod rękawice, aby dodatkowo zabezpieczyły dłoń, nie tylko w czasie walk i sparingów, ale także w treningu z workiem.

Chronią nadgarstki i kości palców, wzmacniając zarazem stabilizację stawów, a także odprowadzając nadmiar potu – wylicza przedstawiciel sklepu z odzieżą i akcesoriami do MMA Leone.

Spokojna głowa

Nawet niewielki uraz może mieć fatalne skutki, jeśli dotyczy czaszki – szczególnie w przypadku osób młodych. Dlatego niezmierne ważne jest także zabezpieczenie głowy przy użyciu kasku, który musi być odpowiednio dopasowany: ani zbyt ciasny, ani luźny. Mocno zabudowane kaski mogą ograniczać pole widzenia, łatwiej się też w nich spocić, a co gorsza utrudniają wyrobienie prawidłowych odruchów obronnych w rejonie twarzy. Gdy trenujemy wyłącznie amatorsko, a w dodatku pracujemy w zawodzie, w którym istotna jest prezencja, możemy zdecydować się na kask chroniący nie tylko głowę, podbródek i policzki, ale także nos. Warto się w niego zaopatrzyć również wtedy, gdy wcześniej mieliśmy problem ze złamaniami lub częstymi krwawieniami – pamiętajmy tylko, że takiego kasku nie stosuje się na zawodach.

Atrybuty płci

Odpowiednia ochrona krocza w postaci tzw. suspensora to zabezpieczenie, którego roli chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Jego brak może skutkować nie tylko straszliwym bólem, ale w dłuższej perspektywie czasowej też problemami z płodnością. Swego rodzaju odpowiednikiem suspensorów dla kobiet, które trenują boks coraz częściej i chętniej, są specjalnie wzmacniane staniki chroniące piersi zarówno przed ciosami, jak i przed wstrząsami związanymi z ruchem ciała podczas walki.

Na nogi

Kiedy wybierzemy odmianę boksu, w której dopuszcza się kopnięcia, dobrym pomysłem może okazać się ponadto zakup nagolenników i ochraniaczy na kostki. Ich podstawowym zadaniem jest amortyzacja kopnięć i ochrona wrażliwszych części nóg. Są też jednak w stanie zapobiec urazom stawu skokowego, a także ich nawrotom po minionych kontuzjach i rekonwalescencji.

Materiał partnera