Tenis

Rodzaje uderzeń tenisowych

Tenis jest jednym z niewielu sportów, który mogą uprawniać niemal wszyscy ludzie. Będą się przy nim dobrze bawić zarówno profesjonaliści, jak i zupełni amatorzy. Wiek również nie gra w tym przypadku dużej roli. Nie trzeba mieć również żadnych szczególnych predyspozycji do tej gry. Warto jednak znać zasady, jakimi rządzi się tenis, a także poszczególne techniki. Najważniejszymi z nich będą rodzaje uderzeń tenisowych. Jakie można wyróżnić?

Co trzeba wiedzieć o tenisie?

Do podstawowych rodzajów gry w tenisa należą:

  • gra pojedyncza – po obu stronach boiska znajduje się po jednym zawodniku,
  • gra podwójna – mecz odbywa się pomiędzy czwórką zawodników,
  • gra mieszana – w meczu biorą udział dwie drużyny składające się z dwóch zawodników, z czego w jednej drużynie jest kobieta i mężczyzna.

Warto także zapoznać się z takimi pojęciami jak chwyt, serwis czy innymi przydatnymi stwierdzeniami używanymi podczas gry w tenisa. Najlepiej taką wiedzę zgłębić w klubie tenisowym. W Szczecinie będzie to Szczeciński Klub Tenisowy, który ma do zaoferowania indywidualne treningi tenisa, szkółki tenisowe czy półkolonie i obozy.

Jakie można wyróżnić rodzaje uderzeń tenisowych?

Do podstawowych uderzeń tenisowych, których gracze uczą się na samym początku, należą backhand oraz forehand. Pierwsze z nich wykonywane jest zewnętrzną stroną rakiety. Jeżeli zawodnik jest praworęczny, uderza od lewej strony. Zamach wykonywany jest z uniesioną główką rakiety. Forehand wygląda już nieco inaczej. Uderzenie nadchodzi z wewnętrznej strony rakiety. Jeżeli zawodnik jest praworęczny, to strzał również zostanie oddany z prawej strony. Przy tym uderzeniu powinno się delikatnie skręcić nadgarstek, aby nadać piłce odpowiednią rotację.

Oprócz dwóch wymienionych uderzeń można także wyróżnić wiele innych, które stosowane są już zazwyczaj przez bardziej zaawansowanych graczy podczas gry w tenisa. Będą to m.in.:

  • Chop – nadaje piłce rotację wsteczną. Zagrywa się ją z wyższej piłki, która znajduje się nad siatką,
  • drive – uderzenie w piłkę pod kątem, które wprawia ją w ruch obrotowy,
  • drop-shot – podcięcie piłki, które powoduje, że ląduje ona jak najbliżej siatki po stronie przeciwnika. To zagranie ma na celu zaskoczyć gracza z drużyny przeciwnej,
  • cross – uderzenie po przekątnej całego boiska,
  • lob – zagranie piłki wysokim łukiem tak, aby trafiła ona niemal poza boisko.

Tenis to gra dla każdego. Będą się przy nim dobrze bawić nie tylko sportowcy, ale także amatorzy. Warto jednak w pierwszej kolejności zapoznać się z zasadami i technikami tenisowymi.

Materiał partnera