Rękawice narciarskie

Przy jakich aktywnościach sportowych niezbędne są rękawice treningowe?

Rękawice treningowe kojarzone są zazwyczaj ze sportami siłowymi i sportami walki. Jednak ich zastosowanie jest znacznie szersze. Użycie rękawic poprawia efekty wszystkich rodzajów treningu na przyrządach i z udziałem sprzętu, który wymaga pewnego chwytu i redukcji poślizgu. Zapraszamy na krótki przegląd rękawic treningowych.

Nie wymienimy wszystkich typów rękawic, używanych przy treningach i uprawianiu sportu – jest ich zbyt wiele, żeby dało się wszystkie zebrać w jednym tekście. Skupimy się na rękawicach uniwersalnych oraz wybranych grupach rękawic specjalizowanych.

Uniwersalne rękawiczki treningowe

Uniwersalne rękawiczki treningowe z odsłoniętymi palcami powinny dołączyć do ekwipunku każdego amatora aktywności fizycznej. Najprostsze modele wykonane są z elastycznej i przewiewnej lycry. Można ich używać na siłowni, w czasie jazdy na rowerze na hulajnodze czy do marszów nordic walking. Nieco lepszą wersją są przyjemne w dotyku rękawiczki z naturalnej skóry, wykończone materiałami syntetycznymi. Doskonale nadają się do ćwiczeń typu podciąganie na drążku, do korzystania z siłowni na świeżym powietrzu. 

Dla bardziej zaawansowanych amatorów ćwiczeń siłowych optymalne będą rękawiczki treningowe ze wzmocnioną warstwą wewnętrzną i usztywnionym nadgarstkiem. Taka konstrukcja zmniejsza ryzyko kontuzji w czasie wykonywania ćwiczeń pod dużym obciążeniem.

Używanie rękawic w sportach siłowych wzbudza liczne dyskusje. Niektórzy są zdania, że rękawice nie tylko nie ułatwiają ćwiczeń, ale wręcz pogarszają chwyt i mogą być przyczyną kontuzji. Zwolennicy rękawic twierdzą, że zapewniają one komfort ćwiczeń, chronią przed odciskami i otarciami. Podobnego zdania jest specjalista z serwisu Pricelesso, w którym łatwo sprzedasz i kupisz sprzęt sportowy:

– Potrzeba stosowania rękawic może nie być oczywista przy klasycznym treningu kulturystycznym, w czasie którego często zmienia się przyrządy, a wraz z nimi rodzaj chwytu i sposób obciążenia dłoni. Zupełnie inaczej dłonie pracują przy crossficie czy kalistenice. Bez rękawiczek treningowych trudno sobie wyobrazić wspinanie się po linie czy wielokrotne podciąganie na drążku do granic wytrzymałości organizmu. Przy takim wysiłku i takich przyrządach do ćwiczeń na delikatniejszych dłoniach szybko pojawiają się odciski i otarcia. Rękawice chronią przed urazami i odparzeniami, a ponadto zapewniają pewny chwyt – nawet wtedy, gdy mamy spocone dłonie.

Rękawice bokserskie

Wielką różnorodność typów i modeli reprezentują rękawice bokserskie. Używane są nie tylko przez bokserów, ale także przez zawodników innych sztuk walki. Rękawice dla bokserów mają grubsze wkłady amortyzujące. Natomiast np. zawodnicy muay thai (boksu tajskiego) wybierają modele bardziej płaskie, które są wygodniejsze w czasie walk w zwarciu. W obu przypadkach zadaniem rękawic jest ochrona dłoni i nadgarstków przed urazami oraz łagodzenie siły ciosu, odczuwanej przez przeciwnika.

Właściwe dopasowanie rękawic bokserskich do masy ciała i siły zawodnika decyduje o efektywności treningu. Pierwszym kryterium wyboru rękawic bokserskich jest ich waga. Każdy wyprowadzony cios kosztuje mnóstwo energii: przy setkach uderzeń nawet niewielka zmiana wagi rękawic przekłada się na duże zmiany w wydatkowaniu energii. Waga wyrażana jest w uncjach (oznaczenie OZ). 1 OZ = 28,35 g. Rękawice dla dzieci i nastolatków mają wagę 6-8 OZ, natomiast najcięższe, dla mężczyzn o dużej masie, 16 OZ i więcej. Do treningów używane są zazwyczaj rękawice nieco cięższe i większe niż przy walkach toczonych na zawodach. Większa ilość pianki wypełniającej rękawice oznacza lepszą ochronę i większe bezpieczeństwo treningów. Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano rękawice. Najwyżej cenione są naturalne skóry, a także wysokiej jakości tworzywa sztuczne. Materiał powinien być trwały i „oddychający”. 

Specyficzną odmianą rękawic bokserskich są tzw. przyrządówki, przeznaczone do obijania worka oraz treningu na tarczach i gruszkach. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona przed otarciami skóry oraz urazom stawów i kości dłoni w trakcie długotrwałego treningu. Przyrządówki oferowane są zarówno w wersji z odsłoniętymi, jak i zakrytymi palcami.

Ochrona dłoni w MMA, karate i taekwondo 

Odmienne od bokserskich są rękawice do MMA, nazywane też rękawicami chwytnymi. Mają znacznie mniej pianki na knykciach, dobrze zabezpieczone nadgarstki i odsłonięte palce. Taka konstrukcja pozwala zadawać klasyczne ciosy bokserskie, stosować techniki zapaśnicze i wykonywać spektakularne młotkowanie głowy przeciwnika. 

Kształt rękawic do taekwondo zależy od wymagań stawianych przez organizację, w której turniejach zawodnik występuje. Rękawice preferowane przez ITF (International Taekwon-Do Federation) przypominają półotwarte rękawice bokserskie, są dość grube i stanowią mocną osłonę dla palców kciuka. Z kolei rękawiczki do taekwondo olimpijskiego mają kształt anatomiczny i odsłonięte palce, są lekkie i przewiewne.

Na pierwszy rzut oka można odróżnić rękawice, a właściwie napięstniki do karate. Choć różnią się między sobą detalami, których wymagają poszczególne style i organizacje karate, to wszystkie mają konstrukcję otwartą lub są wykonane z cienkiego materiału, wzmacnianego twardą pianką jedynie w przedniej części pięści. Wynika to ze specyfiki wyprowadzania ciosów i skupiania się dużych obciążeń na paliczkach bliższych i stawach, w których tworzeniu uczestniczą. 

Rękawice do sportów zimowych

Rękawice są niezbędnym elementem odzieży narciarskiej. Można ich używać także do zjazdów saneczkowych, do snowboardu i innych aktywności na śniegu. Specyfiką rękawic do sportów zimowych jest to, że muszą łączyć ochronę przed chłodem z zapewnieniem maksymalnej swobody operowania dłońmi. Trzecią funkcją jest ochrona przed urazami mechanicznymi. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy uprawiamy sporty zimowe w wersji ekstremalnej.

Rękawice zimowe występują w wersji pięciopalczastej, ale też trójpalczastej i z dwoma palcami. Te pierwsze oferują największą swobodę manipulacji, a tzw. rękawice z jednym palcem zapewniają największy komfort cieplny.

Rękawice na rolki i deskę

Rękawice są niezbędnym wyposażeniem każdego rolkarza. Ochrona dłoni i nadgarstków jest tak samo niezbędna, jak zabezpieczenie kolan, łokci i głowy. Solidne usztywnienie z twardego plastiku zabezpiecza przed otarciami, ale przede wszystkim przed złamaniami kości nadgarstków w czasie upadków.

Jednymi z najbardziej nietypowych ochraniaczy dłoni są rękawice do longboardu. W centralnej części znajduje się gruby guz, a na opuszkach solidne płytki. W dobrej klasy rękawicach wszystkie osłony są wykonane z kevlaru, materiału stosowanego do produkcji kamizelek kuloodpornych. Wszystko po to, aby można było podpierać się dłońmi w czasie akrobacji i pokonywania ostrych zakrętów na asfalcie czy betonie.

Podsumowując, można z przekonaniem stwierdzić, że rękawice treningowe stają się niezbędne, gdy zaczynamy uprawiać regularnie jakiś sport. Ich użycie zmniejsza ryzyko urazów dłoni, pozwala poprawiać wyniki i czerpać większą satysfakcję z treningów.

Materiał partnera