Podstawowe rodzaje rowerów

Z roku na rok w Polsce przybywa ścieżek rowerowych, dzięki którym na co dzień możemy bezpiecznie poruszać się po mieście, np. w drodze do szkoły czy pracy, a w weekendy udawać się na wycieczki po ciekawych okolicach. Chociaż w niektórych większych miastach dostępne są wypożyczalnie rowerów, wciąż najwygodniejszym i najpewniejszym rozwiązaniem jest zakup własnego jednośladu.

Przygotowując się do zakupu roweru można być zaskoczonym ilością oraz różnorodnością dostępnych modeli. Rowery różnią się między sobą nie tylko wielkością kół i ramy, ale też materiałami, z których są wykonane, a przede wszystkim konstrukcją. Przyjrzyjmy się bliżej ich różnym rodzajom.

Podstawowy podział rowerów

Najprostsza klasyfikacja rowerów opiera się o ich przeznaczenie. Największy udział w sprzedaży mają bez wątpienia rowery miejskie, górskie i trekkingowe – mówi ekspert z firmy ROWMOT. Zastanówmy się wspólnie, czym różnią się między sobą i dla kogo są przeznaczone różne typy jednośladów.

Nazywane niekiedy holenderkami, rowery miejskie służą przede wszystkim poruszaniu się po płaskim, równym terenie, a więc właśnie po ścieżkach, jakie znajdziemy w aglomeracjach. Najczęściej wyposażone są w koła o średnicy 28”, choć zdarzają się też modele na kołach 27,5” i 26”. Cechą charakterystyczną roweru miejskiego jest szeroka, gięta kierownica, krótka rama oraz względnie szerokie siodełko. Konstrukcja roweru miejskiego sprzyja jeździe w pozycji wyprostowanej. Ciekawą propozycją takich rowerów jest rower Maxim lub rower Le Grand.

Rowery trekkingowe przeznaczone są do uprawiania turystyki, a więc takim zakupem powinny zainteresować się te osoby, które jazdę traktują przede wszystkim jako sposób na rekreację. Modele trekkingowe mają zwykle duże koła (28”), choć niektóre wersje przypominają bardziej rowery górskie i mają koła o średnicy 26”. Ideą roweru trekkingowego jest zapewnienie wygody podczas jazdy na zróżnicowanym podłożu, tak po asfalcie, jak i trudniejszych, nieutwardzonych trasach.

Do najbardziej dynamicznej jazdy w trudnych warunkach terenowych służą rowery górskie, tzw. MTB. Typowy góral ma koła 26”, chociaż niektórzy kolarze wybierają raczej 27,5” lub 29”. Wysokiej jakości rowery do jazdy terenowej markowane są logo Kross, Monteria, Diamondback i Kellys.

Mniej oczywiste klasyfikacje rowerów

Wszystkie z wymienionych wyżej rodzajów rowerów zaliczamy do grupy rowerów klasycznych. Zdecydowanie mniej popularne są rowery poziome, podczas jazdy którymi rowerzysta znajduje się w pozycji leżącej między dwoma bądź trzema kołami.

Kolejny podział wyróżnia rowery jednośladowe, czyli takie, których koła ustawione są jedno za drugim. Ich przeciwieństwem są rowery wielośladowe, wyposażone w trzy bądź cztery koła, które wykorzystywane są głównie do transportu towarów i osób (np. riksze).

Ostatnie już rozróżnienie wskazuje na ilość kół roweru. Oprócz najlepiej nam znanych rowerów dwukołowych wymienia się więc monocykle oraz rowery wielokołowe, które mogą być wielośladami lub jednośladami.

Materiał partnera