Pierwszy rowerek dla dziecka. Jak go wybrać?

Jazdy na rowerze się nie zapomina. Nauka tej sztuki jednym wychodzi bardzo łatwo, natomiast innych kosztuje wiele łez wylanych nad zdartymi kolanami i łokciami. Bardzo istotny w procesie nauki jest wybór pierwszego rowerka. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie nauki. Jakimi kryteriami się kierować w wyborze pierwszego roweru? W niniejszym artykule odpowiemy na te pytania.

Wybór pierwszego rowerka to ważne zadanie dla rodziców, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo swoich pociech. Warto wybrać się do sprawdzonego producenta, który zaoferuje odpowiedni sprzęt – informuje ekspert z hurtowni artykułów dziecięcych i niemowlęcych Aico.

W jakim wieku dziecko może rozpocząć swoją przygodę z rowerem?

Wielu rodziców, którzy są miłośnikami przejażdżek rowerowych, nie może się doczekać momentu, w którym ich pociecha wsiądzie na własny dwukołowiec i wybierze się z nimi w pierwszą rowerową wyprawę. Zanim jednak dziecko będzie dojrzałe na tyle, aby rozpocząć naukę na rowerze, musi ukończyć kilka lat. Psychologowie twierdzą, że taką granicą wieku jest 4-5 lat, przy czym należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Musisz też pamiętać, że zalecenia te dotyczą jazdy na rowerze klasycznym wspieranym dodatkowymi stabilizującymi kołami lub kijem, który trzymany przez rodzica sprawia, że dziecko się nie przewraca. Jeśli jesteście rodzicami młodszego dziecka, możecie już teraz pomóc mu w nauce jazdy na pierwszym klasycznym rowerku, kupując rower biegowy lub trójkołowy. Dzięki nim możesz rozpocząć naukę jazdy z dzieckiem już 2,5 rocznym, zapewniając mu fantastyczną zabawę i wspierając rozwój motoryczny. Nauka jazdy na rowerze biegowym pozwala dziecku ćwiczyć zmysł równowagi. To zdecydowanie przyspieszy i ułatwi naukę jazdy na rowerze dwój kołowym.

Jaki rowerek i akcesoria wybrać, aby dziecko było bezpieczne?

Jeżeli zależy Wam na wczesnym rozpoczęciu nauki, możecie wybrać rowerek biegowy. Takie rowerki pozbawione są pedałów. Dziecko, aby jechać, musi odpychać się nogami. Jeżeli odepchnie się wystarczająco mocno, może usiąść na siodełku i przejechać krótki odcinek. Rowerki biegowe dostępne na rynku wykonane są z różnych materiałów. Dla maluszków polecane są rowerki biegowe drewniane. Są lżejsze od swoich metalowych odpowiedników, które to będę najlepsze dla nieco starszych dzieci. Takie rowerki są świetne na początek, później możecie przesiąść swoją pociechę na rower trójkołowy. Ten ma już klasyczny napęd, przy czym dwoje kół z tyłu stabilizują go i zapewniają – niewprawnemu jeszcze w sztuce jazdy maluchowi – bezpieczną naukę. Następnym etapem może być już klasyczny rowerek i krótkie wyprawy z rodzicem. Pamiętajcie, aby na naukę zabierać dziecko na tereny oddalone od ulicy i wyposażyć je w akcesoria ochronne. Zawsze dopasowujcie wielkość rowerka do wzrostu i etapu rozwoju dziecka.

Materiał partnera