rower szosowy

Pierwszy rower szosowy. Jak wybrać go mądrze?

Wraz z modą na ekologiczny i aktywny tryb życia, do łask wróciły tradycyjne jednoślady. Obecnie rowery nie służą jednak tylko do rekreacji, ale w myśl zasad związanych z ochroną środowiska coraz częściej wykorzystuje się je do codziennego przemieszczania się, np. do pracy czy szkoły. Obok klasycznych rowerów miejskich i uniwersalnych “górali” do wyboru mamy również tzw. szosówki. Czym charakteryzuje się rower szosowy i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Dla kogo rower szosowy?

Zanim przejdziemy do omówienia kryteriów, którymi warto się kierować przy wyborze roweru szosowego, przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce coraz bardziej popularnych “szosówek” i ich zastosowaniu. Rowery szosowe – jak sama nazwa wskazuje – są stworzone do osiągania dużych prędkości podczas jazdy po równej, najlepiej asfaltowej szosie. Dzięki swojej lekkiej konstrukcji oraz wyjątkowo wąskim oponom, a także obniżonemu położeniu kierownicy względem siodełka, co wymusza na rowerzyście aerodynamiczną pozycję, rower szosowy może pochwalić się zdecydowanie lepszymi osiągami niż bardziej masywne modele miejskie czy MTB. Tak charakterystyczna konstrukcja szosówek wywodzi się z tradycyjnego kolarstwa szosowego. Do tej pory ten typ rowerów znajduje zastosowanie w sportach, np. w triathlonie. Coraz więcej osób decyduje się jednak na różne odmiany szosówek przeznaczonych do codziennych przejażdżek  rekreacyjnych czy w celu dostania się np. do pracy.

Wiele zależy tu od warunków terenowych, w jakich się poruszamy. – Zaznacza ekspert z firmy sklepu OD Active oferującego rowery, skutery i motocykle. – Długie drogi rowerowe i jezdnie pozbawione wybojów doskonale nadają się do rozwijania wysokich prędkości na rowerze szosowym.

Jeśli jednak dopiero rozpoczynamy przygodę z szosówkami, warto wybrać odpowiedni model, który zapewni nie tylko szybkość, ale też bezpieczeństwo i komfort.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru szosowego?

Najważniejszy przy zakupie każdego roweru jest oczywiście rozmiar, który powinien odpowiadać wzrostowi kolarza. Aby dobrać optymalne wymiary ramy, warto skorzystać z tabeli lub kalkulatora, gdzie uwzględni się parametry, takie jak długość nogi. Warto przy tym zwrócić uwagę na geometrię ramy. Istotne znaczenie ma również materiał, z którego wykonana będzie rama. Tu do wyboru mamy modele aluminiowe i lżejsze karbonowe. Jeśli nie mamy pewności, jak potoczy się nasza przygoda z kolarstwem szosowym, na początek można wybrać tańszy wariant, czyli aluminium, chociaż elementy karbonowe, takie jak widelec i wspornik siodła, poprawiają komfort jazdy, skutecznie tłumiąc drgania. Kolejna kwestia to wybór hamulców. Tradycyjnym rozwiązaniem jest konstrukcja szczękowa, jednak coraz częściej szosówki wyposażone są w wariant tarczowy. Co wybrać? To zależy od preferowanego stylu i warunków jazdy. Hamulce tarczowe pozwalają na łatwiejsze hamowanie na podjazdach oraz w ciężkich warunkach pogodowych. To dobry wybór dla osób, które chcą lepiej kontrolować rower podczas rekreacyjnych przejażdżek np. w górach. Jeśli chodzi o pedały, to na początku można tu zamocować modele platformowe odpowiednie do każdego typu obuwia. W miarę postępów czynionych w jeździe na rowerze szosowym można wymieniać poszczególne komponenty na przeznaczone do profesjonalnych zastosowań.

Materiał partnera